logo

21 Haziran 2013

Yarından İtibaren Kavrulacağız

İç ve batı bölgelerde yarından itibaren mevsim normallerinin üzerinde olarak 4 ila 8 derece artması beklenen sıcaklıkların Aydın’da da etkili olacağı belirtildi.

Yurdumuzun yarından itibaren sıcak hava dalgasının etkisine gireceği tahmin ediliyor. Türkiye genelinde mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklığının bu hafta sonundan itibaren artarak önümüzdeki hafta boyunca iç ve batı bölgelerimizde hissedilir derecede olmak üzere normallerinin 4 ila 8, doğu bölgelerimizde ise 2 ila 4 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Önümüzdeki hafta beklenilen en yüksek hava sıcaklıklarının Ankara’da 35, İstanbul’da 34, İzmir’de 36, Antalya ve Manisa’da 37, Adana ve Diyarbakır’da 38, Şanlıurfa ve Aydın’da 40 derece civarında olması bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının Haziran ayı sonuna kadar mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklenildiğinden yüksek sıcaklığa karşı hassas ve kronik hastalığı bulunan yaşlılar ve çocukların güneş ışınlarının dik geldiği 10 ila 16 saatleri arasında güneşte kalma süresinin en aza indirilmesi ve koruyucu tedbirler olan gölgede bulunulması, güneş altında ağır işler ve spor yapılmaması, ince açık renkli ve bol elbiseler giyilmesi, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması ve bol su tüketilmesi gerektiği kaydedildi.

(İHA)

Share