logo

10 Şubat 2007

UYDUKENT KARARINA İTİRAZ

Kuşadası Belediye Meclis toplantısında gündeme gelen Uydukent Toplu Konut Yapı Kooperatifleri ile ilgili oylamaya meclis üyeleri tarafından itirazda bulunuldu. Oylamanın yasalara aykırı olarak gerçekleştirildiğini ileri süren 4 CHP’li ve 2 bağımsız meclis üyesi kararın askıya çıkarılmasının ardından, Danıştay’ın Uydukent’le ilgili yürütmeyi durdurma kararı ile Uydukent’ten maaş alan 2 meclis üyesinin toplantıda oy kullanmalarını gerekçe göstererek, alınan karara itirazda bulundu ve dilekçelerini belediye meclis başkanlığına verdi.
Bilindiği gibi, Kuşadası’nın kanayan yarası olan ve sürekli tartışmaların odağında olan Uydukent Toplu Konut Yapı Kooperatifleri’nin 2 bin 416 olan konut sayısı, Ocak ayında alınan belediye meclis kararı ile 4 bin 328’e çıkarılmıştı. Ancak, Danıştay’ın daha önce 25 binlik nazım imar ve çevre düzeni planıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesine, ruhsatları da iptal etmesine rağmen Kuşadası Belediye Meclisi’nde üye sayısını artıran bu karar alınırken, aynı oylamada Uydukent’in genel başkanı olan belediye meclis üyesi Bahadır Yıldırım ile yine Uydukent’in sözleşmeli avukatı belediye meclis üyesi Zafer Üstün, Uydukent lehinde oy kullanmış ve ayrı bir tartışma daha başlamıştı.
Ocak ayında Uydukent’le ilgili alınan meclis kararının askıya çıkmasının ardından itirazda bulunan 6 meclis üyesi arasında bulunan CHP’li belediye meclis üyeleri İlhan Aygüneş ve Murat Yakar, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına rağmen belediye meclisinden alınan kararın hiçbir geçerliliği bulunmadığını söylediler. Ocak toplantısında alınan kararın iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan Aygüneş ve Yakar, ayrıca Uydukent’ten maaş alan meclis üyeleri Uydukent Genel Başkanı Bahadır Yıldırım ile Uydukent’in sözleşmeli avukatı Zafer Üstün’ün de oylamaya katılmalarının skandal olduğunu belirterek, Taraf olan bir belediye meclis üyesinin, kendisini ilgilendiren bir konuda hukuken oy kullanamayacağına dikkat çektiler. Aygüneş ve Yakar, “Uydukent’in Genel Başkanı Bahadır Yıldırım da, Sözleşmeli avukat Zafer Üstün de Uydukent’ten maaş alıyor. Bu iki kişinin yasa gereği oy kullanmaması gerekiyordu. Ancak dün yapılan meclis toplantısında bu iki kişi maaş aldıkları Uydukent lehine el kaldırdılar. Oylamanın geçersiz olması gerekiyor. Biz de bu amaçla itirazda bulunduk” dediler.
(İHA)

Share