logo

28 Kasım 2007

“Ülkemizde kadınların tamamı psikolojik şiddet görüyor”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü etkinlikleri devam ediyor. Söke Kadın Meclisi Kadına yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk koyup basın açıklaması yaptılar. Söke Kadın Meclisi adına konuşan Söke Muhtaç Kadınlara Kadın Sığınma Evi Yaptırma Yaşatma Derneği Başkanı Hatice Atay, Türkiye’de kadınların tamamının psikolojik şiddete maruz kaldığını iddia etti.
Hatice Atay açıklamasında ?1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde Turijillo diktatörlüğünün sürdüğü bir dönemde, baskılara başkaldıran Mirebal kardeşler tarafından tecavüze uğradıktan sonra katledildiler. Bu katliama karşı 1981 yılından bu yana 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma günü olarak mücadelenin sembolü olmuştur. Biz kadınlar sokakta, iş yerlerinde, okulda şiddetle karşı karşıyayız. Erkek egemen sistem kadını yaşamın her alanında tecrit ederken; sistematik olarak taciz, tecavüz, kaçırılma, baskı, işkence ve cinayetlere yani şiddetin en ağır biçimlerine maruz bırakılıyoruz. Dünyada her üç kadından biri fiziksel şiddete, beş kadından biri ise tecavüze ve tacize uğruyor. Ülkemizde ise kadınların yüzde 100’ü psikolojik şiddete, yüzde 75’inin sözel şiddete, yüzde 73’ünün ekonomik şiddete, yüzde 49’unun cinsel şiddete, yüzde 17’sinin enseste, yüzde14’ünün tecavüze uğradığı tespiti yapılmıştır. Hayatın her alanında olduğu gibi kadınlar iş hayatında da sömürülmektedir. Sendikasız, sigortasız çalışmak zorunda bırakılan kadınlar, yoğun iş gücü sömürüsüne maruz bırakılmaktadırlar. Aile içinde de evlenmeden önce babamızdan, evlendikten sonra kocamızdan şiddet görüyoruz. Aile içi şiddet resmi kayıtlara geçirilemiyor. Kadınlar namus bahanesiyle katlediliyor, intiharlara zorlanıyor. Şiddet mağduru kadınların korunmasını ve rehabilite edilmesi, yasada öngörüldüğü gibi kadın sığınma evlerinin açılmasını istiyoruz. Toplumsal sorunlara yönelik demokratik çözümü esas alan politikaların geliştirilmesini, TCK’daki cinsiyetçi yasaların değiştirilmesini ve kadın katliamlarının son bulmasını istiyoruz. Ekonomik, bağımsız, yaşanabilir ücret istiyoruz. Söz, eylem ve örgütlenme istiyoruz. Taciz ve tecavüzde mağdurun şikayetinin ve psikolojik raporun geçerli kabul edilmesini istiyoruz. Bakım evleri ve ücretsiz kreşler istiyoruz. Tüm çalışan kadınlar için ücretli doğum izni istiyoruz? sözlerine yer verdi.
Söke Kadın Meclisi çelenk sunum töreni ve kitlesel basın açıklaması sonrasında belediye meydanında stand açarak broşür dağıttı. Çarşamba günü pazar yerinde yine stand açılarak broşür dağıtıp, kadınların bilinçlendirileceği belirtildi.

(İHA)

Share