logo

20 Eylül 2007

Türkiye’nin önde gelen zirai jant üretim fabrikası, Aydın’da üretim yapıyor

Jantsa AŞ ile İtalyan Titan firması ortaklığı ile 10 milyon Avro yatırımla kurulan, Türkiye’nin önde gelen zirai jant üretim fabrikası Titan-Jantsa, şimdiye kadar 9-9,5 milyon Avroluk ciro yaparken, yıl sonunda 14 milyon avroluk ciro hedefleniyor.
Titan-Jantsa AŞ Genel Müdürü Nihat Kösemen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fabrikalarının Aydın’da yabancı ortaklı ilk sanayi kuruluşu olduğunu ve yüzde 50 Türk, yüzde 50 İtalyan ortaklığı bulunduğunu söyledi.
Fabrikalarının 2006 yılı Eylül ayında açıldığını, Kasım ayında yurt içi sevkıyatlara ve 2007 Ocak ayında ise yurt dışı sevkıyata başladığını ifade eden Kösemen, şöyle konuştu:
”İlk kuruluş aşamasındaki hedeflerimizin çok önemli bir kısmını, geldiğimiz noktada yakaladık. Bu hedeflerimiz, ayda 15 bin zirai jant üretip hem yurt içine hem de yurt dışına göndermekti. Bu hedefimizi Ağustos ayı itibari ile tutturmuş durumdayız.
Şu ana kadar ciromuz, yaklaşık 9-9,5 milyon Avro arasındadır. Yıl sonundaki hedefimiz 14 milyon Avro’dur. 2008 sonu için hedefimiz, yüzde 100’e yakın bir büyüme ile 25 milyon Avro’ya yakın bir ciro yakalamaktır. Biz, bu büyüme temposu ile bütün üst yönetim ve çalışanlarımız olarak, 2009 yılında, İSO’nun ikinci 500 firması arasına girmeyi hedefliyoruz.”
2008’DE 4 MİLYON AVROLUK YATIRIM-
Türkiye’de sanayi yatırımı yapmanın kolay bir süreç olmadığının altını çizen Kösemen, çalışanlar ve ortakların destekleri ile bu zorlu süreci atlattıklarını söyledi.
Kösemen, Titan-Jantsa’nın 2008 yılı için hedeflerini daha da büyüttüğünü dile getirirken, ”2008’de zirai araçların küçük ebatlı jantlarını üretmek üzere, yeni bir hat satın alımı yapacağız. Fizibilitesi bitmiş durumda. Tahmin ediyorum, bu hat Aralık ayı sonunda Aydın’a gelecek ve montajı tamamlanacak. Ocak ayından itibaren onun da üretimi ve sevkıyatı başlayacak” diye konuştu.
10 milyon Avro ile kurulan fabrikalarının, 2007 yılı içerisinde, kendi kaynaklarından 1 milyon Avroluk bir yatırım yaptığını vurgulayan Kösemen, gelecek sene yeni hat ve diğer yatırımlarla birlikte 4 milyon Avro’luk bir yatırım gerçekleştireceklerini söyledi. Kösemen, şöyle devam etti:
”Bu yatırım bize, hem kapasite artışı olarak hem de sipariş artışı olarak dönecek. Bununla birlikte tabii ki sabit yatırımın ekonomiye katkısı hiç tartışılmaz. Her anlamda bölge ekonomisine, Türkiye ekonomisine sayısız katma değerler yaratacak bu yatırımımız. Bunun yanında istihdamı da artırmış olacağız.”
BÜYÜK FİRMALARDAN SİPARİŞ
2008 yılı için şu ana kadar aldıkları siparişlerin kendilerine güven verdiğinin altını çizen Kösemen, yurt dışında şu ana kadar sevkıyat yaptıkları büyük firmaların, Avrupa’daki diğer bazı ülkelerdeki siparişlerini, kalite ve sevkıyat temin konusundaki hassasiyetleri üzerine Titan-Jantsa’ya kaydırdıklarını kaydetti.

(Mücadele)

Share