logo

26 Ekim 2007

Teröre öfke dinmiyor

Türkiye’de Teröre öfke dinmiyor. Söke’de sivil toplum örgütleri tarafından organize edilen ‘Teröre lanet yürüyüşü’ sağnak yağışa rağmen binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Yürüyüşe katılan 7’den 77’ye yaklaşık 10 bin kişi teröre lanet okudu.
Ellerinde Türk Barakları ile Söke Kemalpaşa Şehitler Parkı’nda toplanan kalabalık, İstasyon Caddesi ve Aydın Caddesi üzerinden yürüyerek Söke Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Yürüyüş sırasında evlerinin balkonundan bakan vatandaşlar ve yol üzerindeki esnaflar alkışlarla destek verirken; yürüyenlerin üzerine karanfiller attılar. ‘Kahrolsun PKK’, ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’, ‘Hepimiz Mehmet’iz PKK’ya Yeteriz’ gibi sloganların atıldığı yürüyüş kortejinin en önünde ellerinde şehit oğullarının fotoğrafları ile Sökeli Şehit Anneleri ve yakınları yer aldı. Zaman zaman şiddetini arttıran sağanak yağışa rağmen on bin civarındaki kalabalığın katıldığı yürüyüş yaklaşık bir buçuk saatte tamamlandı. Hükümet Meydanı’nda yoklaması yapılırken, her şehit ismi söylendiğinde kalabalık ‘Burada’ diyerek karşılık verdi. Şehit yoklaması sırasında duygusal anlar yaşanırken, şehit anne ve yakınları gözyaşlarını tutamadı.
Hükümet Meydanı’nda yürüyüşü düzenleyen sivil toplum örgütleri adına bir konuşma yapan Söke Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan; “Türk milletinin sarsılmaz inancından oluşan Türk silahlı Kuvvetleri ve korkusuz Mehmetçik, bölgesinde sürüp giden bütün zor ve kalleş oyunları bozmaya muktedirler. Biz buna kayıtsız şartsız inanıyoruz. Ve O’nun bu kutsal savaşında bütün varlığımızla yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle terörist saldırılarda hayatını kaybeden bütün vatan evlatlarını rahmet ve saygıyla anarken, acılarını gururla kalplerine gömen şehit yakınları ve gazilerimizin de bütün acılarını paylaşıyoruz” diye konuştu.
Daha sonra konuşan İlçe Kaymakamı Celil Ateşoğlu; “Tüm ülke olarak acıyı paylaşıyoruz. Ülke insanının nasıl birlik ve beraberlik içinde olduğunu görmesi gerekenler görmektedir. Bundan sonra da el ele yürek yüreğe olmamız gerekmektedir” dedi.

(İHA)

Share