logo

21 Eylül 2007

TARİŞ Germencik İncir Birliği’nde gerginlik

Tariş İncir Birliği Germencik testislerinde eski başkan Günercin Azbazdar Dönemi’nde alınan işçilerin kıdem tazminatı ödenmeden işlerine son verildiği iddia edildi. Yaşanan olaylar üzerine açıklama yapan eski Başkan Günercin Azbazdar, mevcut yönetimi kınadığını belirterek 1 Ekim günü yapılacak Mali Genel Kurul’da yaşanan olaylarla ilgili hesap soracağını söyledi.
Tariş İncir Birliği’nde yaşanan olayların hem iş verimini hem de çalışanlar arasındaki diyalogu olumsuz etkilediğini kaydeden Azbazdar, İncir Birliği’nde yapılan ayrımcılığa son verilmesini istedi. İsmi gizli tutulan bir çok çalışana kötü muamele, hakaret ve küfür içeren sözler sarf edildiği yolundaki şikayetlerin her geçen artması üzerine olaylardan kendilerinin de ciddi rahatsızlık duymaya başladıklarını ifade eden Azbazdar şu an itibariyle idari personelden 3 kişinin işine son verilirken, mevsimlik işçilerin de 23’ünün tekrar işe çağırılmadığını ifade etti.
Bu arada şef konumunda çalışan Mehmet Ali Tu ve Adnan Okur isimli şahısların haksız yere görevlerine son verildiği için, işe iade davası açtıkları öğrenildi. İddialarla ilgili Tariş İncir Birliği yönetimi bir açıklama yapmazken, Tariş İncir Birliği eski Başkanı Günercin Azbazdar, Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri arayıp, kınadığını söyledi.
Azbazdar konuyla ilgili açıklamasında “Benim dönemim diye bir şey yok, bizim dönemimiz var. Ben Tariş İncir Birliği Başkanı iken, şu anki İncir Birliği Başkanı arkadaşım Muzaffer Avcu da yönetim kurulundaki üyelerden biriydi. Ben işe alınan personeli tek başıma almadım. Oy birliği ile aldık. Genel Müdür Sebahattin Gazanfer de bu tasarruflarımızda bulunup onay vermiştir. İşe aldığımız insanlar, üniversite mezunu olup, doktorasını yapmış, branşında uzmanlaşmış kişilerdir. Biz her şeyi bilemeyiz. Bu branşlara işi bilen insanlar getirdik. Şimdi ise bu değerli insanların işine son verildi ve son verilmeye çalışılıyor. Bizim dönemimizde Hüseyin Karazor’un delegeliğini kanunen, ana sözleşme gereği düşürmüştük. Çünkü ikinci derece akrabası olan kayınpederi incir işletmeciliği yapıyordu. Biz bunu belgeledik. Yeni yönetim ise atamayla onu denetim kurulu üyeliğine getirdi. Şimdi arkadaşım bana olan kinini çalışanlardan çıkarıyor. Neden! Çünkü ‘Benim dönemimde işe alındılar’ diye. İnsanlara bu nedenle kinle yaklaşılmaz. İntikam alacaksa gelsin benden alsın. Gücü yetiyorsa benimle uğraşsın” ifadelerine yer verdi. Azbazdar ayrıca 01 Ekim günü yapılacak olan Mali Genel Kurul’da söz alıp yaşananlardan dolayı ilgililerden hesap soracağına iddia etti.

(İHA)

Share