logo

05 Ekim 2007

Söke Ziraat Odası Ankara’dan ümitli döndü

Pazartesi günü Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı ve Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Rıza Arslan ile birlikte Ankara’ya giden Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Örnek düzenlediği basın toplantısı ile Ankara ziyaretlerini değerlendirdi. Ankara’dan çiftçiler adına ümitli döndüklerini belirten Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek yaşanan tüm sorunları ilgili bakan ve kişilere aktardıklarını söyledi.
Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek konuyla ilgili açıklamasında “Ankara’ya Bakan ve milletvekillerine Söke Ovamızda susuzluk ve küresel ısınmadan dolayı çiftçilerin zor bir yıl geçirdiği; ürünlerinde yüzde 50-70 kayıplar yaşandığını, çiftçinin Ziraat Bankası, Tarım Kredi, Tariş’e ve esnafa olan borçlarını ödeyecek durumda olmadığından borçlarının tekrar yapılandırmasını istedik. Bunun yanında girdi maliyetlerimizden olan en başta mazot, gübre, tohum, alet ve ekipmanlardaki KDV ve mazottaki ÖTV’nin bu yıla mahsus uygun fiyata düşürülmesi ile ilgili raporlar götürdük” dedi.
Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk’ün girişimleri ile Tarım Bakanı Mehdi Eker ile randevu alarak görüşme sağladıklarını kaydeden Muhsin Örnek; “Bakanımıza sözlü ve yazılı olarak çiftçimizin durumlarını anlattık. Daha sonra Tarımsal Üretim ve Geliştirme (TÜGEM) Genel Müdürü Sayın Talat Şentürk ile görüşme yaptık. Salı günü Çevre ve Orman Bakanımız Veysel Eroğlu ile görüştük. Görüşmemizde Çine Barajımızın 2008 yılının başında su tutması gerekli olduğunu Söke, Koçarlı ve İncirliova için hayati önem taşıdığını dile getirdik. Eğer 2008 yılında su tutulmazsa çiftçimizin önümüzdeki yıl daha kötü bir yıl geçireceğini söyledik. Bu sorun ve önerilerimizi Milletvekilimiz Ahmet Ertürk’le birlikte Başbakanımıza ileteceklerini söylediler. Daha sonra Milletvekilimiz Mehmet Erdem, Atilla Koç ve Ali Uzunırmak’la görüşme yaptık. Hazineden sorumlu Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’le Şırnak’ta olduğu için görüşme yapamadık. Kendisiyle bayramdan sonra tekrar Ankara’ya giderek görüşme yapacağız” sözleri ile Ankara temaslarını anlattı.
Başkan Örnek ayrıca ziyaret sırasında ve ziyaret öncesi her türlü yardımı yapan AK Parti Söke İlçe Teşkilatına da teşekkür etti.

(İHA)

Share