logo

09 Ağustos 2007

Söke Tariş’te pamuk rekolte beyannameleri alımına başlandı

Tariş Söke 131 No.lu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi pamuk rekolte beyannamelerinin alımına başladı. 1 Ağustos tarihi itibariyle başlayan beyannamelerin kabulü, 15 Eylül’e kadar sürecek.
Beyannamelerin üreticilerin daha önce verdikleri ön taahhütnameye uygun olarak verilmesi isteniyor. Verim kaybından kaynaklanacak ön taahhütname ve beyannameler arasındaki farkların daha sonra Birlik ve Kooperatif olarak değerlendirileceği öğrenildi. Ayrıca Tariş’in üreticilere destek kredilerinin dağıtımı devam ediyor. Mazot kredisinin yanında sulama kredileri dağıtılıyor. Mazot destekleme kredisinin kilogramda 7,5 Ykr, sulama kredisinin ise kilogramda 3 Ykr olarak dağıtıldığı öğrenildi. Pamuk Kooperatifi olarak üreticilere destek olmak için gayret gösterdiklerini ifade eden Tariş Söke 131 Nolu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Sert; “Sezon başından bu yana mazot ve nakdi yardımlarımız devam etti. Pamuğun sulama aşamasına geldiği bu dönemde Pamuk Birliği’nin kararı ile Söke Pamuk Kooperatifi olarak mazot ve sulama desteği dağıtımlarına devam ediyoruz. Mazot desteklemelerimiz isterlerse mazot, isterlerse nakdi olarak üreticilerimize veriliyor. Diğer taraftan yaklaşan pamuk hasat sezonu göz önüne alındığında üreticilerimizin pamuk rekolte beyannamelerini vermeleri gerekiyor. 15 Eylül tarihine kadar kooperatifimiz ortaklarımızın rekolte beyannamelerini almaya devam edecek. Ortaklarımız rekolte beyannamelerini daha önce verdikleri rekolte ön taahhütnamelerine uygun olarak vereceklerdir. Kilogram bazında ön taahhütname ile rekolte beyannamelerinin aynı olması gerekiyor” dedi.
Söke Ovası’nda yaşanması beklenen verim kaybı göz önüne alındığında taahhütnameler ve beyannameler arasında oluşabilecek farkların mutlaka dikkate alınacağını söyleyen Sert; “Yaşanılan kuraklık nedeni ile verim kaybından kaynaklanan ciddi bir rakamın karşımıza çıkacağını sanıyorum. Bunun değerlendirmesini daha sonra yapacağız” ifadelerine yer verdi.

(İHA)

Share