logo

18 Haziran 2013

Malgaç Baskını’nın Yıldönümünde Erdoğan’a Tepki İçin Yürüdüler

Aydın'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tepki yürüyüşleri sürüyor. 1919'da Yörük Ali efenin işgalci Yunan ordusuna karşı düzenlediği ilk baskın olan ve Millî Mücadele'yi başlatan Malgaç Baskını'nın yıldönümünde düzenlenen yürüyüşte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a büyük tepki vardı.

Gezi Parkı'na polisin orantısız şiddet kullanarak yaptığı müdahalenin ardından tüm yurtta patlak veren olaylar sırasında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün de anıldığı yürüyüşte ayrıca, işçilerin sendikal haklarının kısıtlanmasıyla patlak veren 15-16 Haziran 1970 işçi direnişinin yıldönümü anıldı. Yürüyüşe pek çok Aydınlı ailece katılırken, kadın ve çocukların çokluğu da dikkat çekti.

Yürüyüşçülere evlerinde oturan Aydınlıların da balkonlardan Türk bayrağı sallayarak ve tencere tavalara vurarak destek verdiği, kaldırımlardaki vatandaşların alkışladığı, araçlarıyla yoldan geçen pek çok sürücünün de kornalarıyla eşlik ettiği görüldü.

“Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği” ve TGB'nin katılımıyla düzenlenen yürüyüşe katılanlar arasında ADD Aydın Şubesi Başkanı Günver Güneş, Eğitim-İş Aydın Şubesi Başkanı Şaban Özdemir ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Aydın Şubesi Başkanı Selma Egesoy da bulunuyordu.

(Güçlü ÇEZİK)


Share