logo

03 Ekim 2007

Kuşadası’nda kardeş şehir ilişkileri

Kuşadası’nın kardeş şehri Almanya’nın Marl kentindeki Kuşadası-Marl Kardeş Şehir Derneğinden, Kuşadası’na gelen 6’sı öğrenci 21 kişilik heyet Kuşadası Belediyesi’nde ve Kuşadası’ndaki ziyaretlerine devam ediyor.
Kuşadası Belediye Başkan Vekili Abdullah Sarı’yı makamında ziyaret ederek ziyaret programına başlayan Alman heyetine Marl Belediye Başkan Yardımcısı ve Kuşadası-Marl Kardeş Şehir Derneği Başkanı Heinrich Ahlert başkanlık yapıyor. Kuşadası Belediye Başkan Vekili Abdullah Sarı heyeti Kuşadası’nda ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, Kuşadası’nın dostluk ve işbirliği çalışmaların gelişmesine olanak sağlayacak olan bu ziyaretlerin Kardeş Şehir çalışmalarını hızlandıracağını belirtti. Heyetin gerek Kuşadası gerek Türkiye ilişkin olumlu düşüncelerle ülkemizden ayrılmaları, hem de ticaret ve turizm alanında olumlu çalışmaların yapılabilmesini istediğini ifade eden Kuşadası Belediye Başkan Vekili Abdullah Sarı, Kuşadası-Marl Kardeş Şehir Derneği Başkanı Heinrich Ahlert, Dernek Üyeleri Helga Ahlert, Ömer Ceylan ve Ayşe Şerifoğlu’na na kardeş şehir ilişkilerinin başlatılması ve geliştirilmesinde yaptıkları katkılar nedeniyle teşekkür plaketi verdi.
Almanya’nın Marl şehrinden gelen kardeş şehir heyeti, Kuşadası ziyaretleri esnasında karşılanmalarından itibaren gösterilen yakın ilgiden ve Haziran ayında Kuşadası Belediyesi tarafından organize edilen ?Kuşadası Kardeş Şehirler Buluşmasından? çok etkilendiklerini, Marl şehrinde de tüm kardeş şehir belediye başkanları ve heyetlerinin de katılımı ile yapılacak bir buluşma planladıklarını belirttiler.Marl Kentinin Fransa, İngiltere, Çin, İsrail ve Macaristan’da kardeş şehirleri olduğunu ifade eden Ahlert, Kuşadası’nın da Marl ile kardeş şehir olmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, Marl şehrinde 5 bin Türk’ün yaşadığını ve Marl kentinden okulların Kuşadası’ndaki okullarla kardeş okul olduklarını belirtti. Kuşadası İlköğretim Okulu-Martin Luther King Gesamtschule ile Geschwister Gymnasium – Özel Ü. Naci Akdoğan Okulları ile Metin Akar İlköğretim – Willy Brandt Gesamtschule okulları ortaklaşa çalışma yürüttüklerini ayrıca her yıl yapılan Kardeş Şehirler Gençlik Buluşması ile gençlerimizin kültür paylaşımına ve barışa hizmet vermesini dilediklerini ifade etti. Kuşadası Belediyesi Kardeş Şehirler Koordinatörü ve Kuşadası Çevre Kültür Hizmetlerini ve Kardeş Şehir İlişkilerini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Şerifoğlu, Kuşadası’nın Almanya Marl, Samos Vathy, Romanya Sinaia, Makedonya Gorce Petrov dan sonra geçen ay Amerika’nın Kaliforniya eyaletinden Monterey şehri ile de kardeş şehir olduklarını, ayrıca Portekiz Fafe ve Kanada Brossard şehirleri ile de görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Şerifoğlu, haziran ayında yapılan Kuşadası Kardeş Şehirler Buluşmasından sonra kardeş şehirlerinde ortak olduğu ?Avrupa Birliği ve Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyalogunun Desteklenmesi Kentler ve Belediyeler? Hibe Programı çerçevesinde ?Şehircilikte Çağdaş ve Bilimsel Tanıtım? projesini Kuşadası Belediyesi ve KUŞ-ATAK olarak da ?Yerel Yönetim Destekli Sürdürülebilir Su Havzası Yönetimi? başlıklı iki Avrupa Birliği projesi hazırladıklarını ve 14 Eylül de Merkezi Finans ve İhale Birimine başvuru yaptıklarını belirtti.
Heyet aynı gün Kuşadası hakkında bilgiler aldıktan sonra çarşıyı rehber eşliğinde gezdiler. Sağlık Caddesi, Kahramanlar Caddesi, Barbaros Hayrettin Paşa Bulvarı ve Kaleiçi’nde yapılan Sokak Sağlıklaştırma çalışmalarını hayranlıkla izleyen gurup, çarşı düzenlemelerinin iyi bir örnek oluşturduğunu belirttiler. Heyet ayrıca Marl’ın da içinde bulunduğu Essen Eyaletinin 2010 yılında İstanbul ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti ilan edildiğini ve 2010 yılında yapılacak tüm kültür sanat aktivitelerinin kardeş şehirlerin katkıları ile yapılmasının kararlaştırıldığını ve bu konudaki çalışmaların Marl-Kuşadası Kardeş Derneği ile işbirliği halinde yürütülmekte olduğunu, Efes Antik Tiyatroda 2000 yılında yapılan Carmina Burana konserinin Almanya’da tekrarlanmasını istediklerini belirttiler. Pazartesi günü kardeş okulları ziyaret edecek Alman heyeti, 2 Ekim Salı günü Kuşadası’ndan ayrılacak.

(İHA)

Share