logo

12 Eylül 2007

Kuraklık arıları da olumsuz etkiledi

Küresel ısınma ve Ege Bölgesi’nde etkili olan kuraklık tarım ürünlerinde olduğu gibi doğal hayatı da olumsuz etkiledi. Türkiye’nin en önemli arı yetiştiriciliği ve bal üretim merkezlerinin başında gelen Aydın’da yaşanan kuraklık nedeniyle arıların bal verimi de düştü. Ağaçların bitkilerin de erkenden kuruması nedeniyle kolonilerde de ciddi oranda kayıp yaşandığı bildirildi.
Aydın Arıcılar Birliği tarafından yapılan çalışmalardan elde edilen istatistiklerde geçen yıllara oranla arılarda bal veriminin yüzde 60 koloni üremesinde ise yüzde 50 kayıp yaşandığı bildirildi. Bu konuda bakanlık bünyesinde bir komisyon oluşturularak durum tespit çalışması yapılmasını talep eden Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Kadir Kılıç, arıcıların desteklemesini istedi.
Konuyla ilgili Aydın Arıcılar Birliği adına Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Aydın İl Müdürlüğü’ne yazılı müracaatta bulunan Başkan Kadir Kılıç “Bilindiği gibi ülkemiz ve ilimiz 2007 yılında kuraklıktan etkilenmiştir. Bir çok sektör gibi arıcılık da en çok etkilenen dalardan biridir. İlimiz genelinde kovan başına ortalama 30-40 kilo olan bal veriminde yüzde 50-60 verim kaybı, arılarda ise yüzde 40-50 arasında koloni kaybı olmuştur. Bu hususun tespiti için oluşturulacak bir komisyonla gerekli işlemin yapılmasını arz ederiz” fadelerine yer verdi.

(İHA)

Share