logo

23 Temmuz 2013

İP İl Yöneticisi Egesoy: “Tencere Tavadan Korkan Başbakan”

İşçi Partisi Aydın İl Yöneticisi Emekli Albay Semih Egesoy, Başbakan Erdoğan'ın AKP seçmenlerine hitaben, “Tencere tava çalanları şikâyet edin, her şeyi devletten beklemeyin. Yargıda onlar mücadele etsin. Yıllarca biz mücadele ettik şimdi onlar mücadele etsin.” şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Egesoy, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

“31 Mayıs gecesi başlayan Haziran Eylemleri Hükümeti çok korkutmuştur. Emrindeki polis kuvveti ile halka saldırmış; eylemlerin haberlerinin, kontrolünde olan medya ile görmezden gelinmesine uğraşmış; ispatı olmayan, asılsız iddialarla halkı kandırmaya ve kışkırtmaya çalışmıştır. Halka karşı saldırılarını, Başkent’in ortasında, eylemcilerden Ethem Sarsülük’ü polis silahı ile öldürmeye kadar ileri götürmüştür. Eylemcilerden Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne sebebiyet veren saldırganların arasında polisin de olduğu şüphesi basında yer almaktadır.

Bu kadar baskıya, bu kadar zulme rağmen; halk meydanlarda biber gazı oley diyor, “TOMA”lara adeta kafa atıyor, Gazdan Adam Festivalleri düzenleyip; direnişi şenliğe çeviriyor.

Tarafsız basının, “yalan ve talan” iktidarı olarak adlandırdığı AKP Hükümeti, toplumda oluşan muhalefeti engelleyemeyince; ülkemizin geleceği pırıl pırıl gençlerimizi, şafak baskınları ile evlerinin kapılarını kırarak, gözaltına alıp, tutuklayıp; Ergenekon gibi, Balyoz gibi, tertiplerin içine sokmaya çalışıyor; bu yaptıklarıyla bağımsız Türk Yargısı’na da zarar veriyor. Hızını alamayan iktidar, bayrak satıcısı beş çocuk babası, kendi halinde bir vatandaşı bile günlerce tutuklayıp, örgüt üyeliğinden hakkında yasal işlem yapıyor.

Bağımsızlığımızın sembolü olan ve uğruna canımızı vereceğimiz Bayrağımız, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Bursa Nutku suç aleti kapsamına alınırken, halka saldıran iktidar yandaşları polisin gözü önünde palalar ve çivili sopalar kullanabilmektedir. Bunlardan daha da vahim olanı Güneydoğu İllerimizde açılım ile şımartılan terör örgütü mensupları, PKK paçavraları, apo posterleri, örgüt giysileri ve uzun namlulu silahları ile ellerini kollarını sallayarak dolaşmakta ve bu hainlere işledikleri suçlar için yasal işlem yapıldığına dair herhangi bir haber basında yer almamaktadır. Onuncu Yıl Marşı’nı duyduğunda asabı bozulan bir zihniyetten başka ne beklenebilir ki?

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ının bugün geldiği nokta çok vahim bir hal almıştır. (Türkiye Cumhuriyeti ifadesinin altını çizmek istiyorum; çünkü iktidar tarafından, Atatürk Devrimleri ile, çağdaş kurumları ile, kahraman ordusu ile Türkiye Cumhuriyeti hedef alınmaktadır.) Başbakan son konuşmasında tencere tava sesine bile tahammül edemeyerek, vatandaşları tencere tava çalanları şikâyet edin, her şeyi devletten beklemeyin diye kışkırtıyor. Dolaştığı her yere koruma ordusu ile giden Sayın başbakan artık tencere tavadan bile korkar olmuştur. Gelişmeler gösteriyor ki yakın zamanda tencere tava da suç aleti kapsamına girecektir.

Geldiğimiz noktada bir hususu daha belirtmek gerekir, Sayın Başbakan sık sık %50’yi zor zapt ediyorum diyor ama yapılan son anketler gösteriyor ki, zor zapt edilen onun kastettiği %50 değil, halkın hükümetten memnun olmayan %70’idir. Bu bağlamda, BOP eşbaşkanlığını yıkmak için, Bayrağımıza sahip çıkmak için, Atatürk Devrimlerini devam ettirmek için aydın’daki tüm vatanperverleri partimize katılmaya ve AKP düzenine karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Maruz kaldığımız bu baskı ve zorbalığa rağmen, İşçi Partisi olarak dün olduğu gibi bundan sonra da Cumhuriyetimizi korumak ve Ülkemizin bölünmesini engellemek isteyen halkımızın haklı ve meşru mücadelesinin içinde en aktif şekilde yer almaya devam edeceğiz. Bizlere yaşatılan tüm bu hukuksuzluk ve kötülüklerin hesabını soracağımız günlerin yakın olduğu inancımızla diyoruz ki; kendisinden olmayana bu kadar tahammülsüz olan bir iktidar ne kadar daha ülkeyi yönetebilir?”

 

(Güçlü ÇEZİK)

Share