logo

13 Ağustos 2007

Hıdırbeyli göleti kurumaya yüz tuttu

Aydın’ın önemli sulama suyu kaynaklarından bir tanesi olan Germencik ilçesi’ne bağlı Hıdırbeyli beldesi sınırları içerisindeki Hıdırbeyli Göleti yaşanan kuraklığa dayanamadı. Göletten yapılan salma sulamalara son verilirken, gölette kalan çok az miktarda su ile bölge çiftçisine ürünlerinin kurumasını önleyecek kadar su, sulama kanalları yardımıyla veriliyor.
Aydın Ovası Sulaması’nın Germencik ilçesi sınırlarında kalan 230 hektarlık bölümünün sulanması için yapımına 1992 yılında başlanılan Hıdırbeyli Göledi’nin inşaatı 1998 yılında tamamlandı. Germencik ilçesinin yüksek kesimlerinden doğan Çamurlu Ilıca Çayı üzerine kurulan gölet, yaklaşık 6 milyon 500 bin metreküp su depolama kapasitesine sahip bulunuyor. Gölet DSİ Aydın -Söke ana sulama kanalı ve şahısların kendilerine ait artezyen kuyularıyla birlikte bölgedeki tarım arazilerinin sulama suyu ihtiyacının karşılanması için kullanılan 3 önemli kaynaktan bir tanesi konumunda bulunuyor.
Geçtiğimiz yılın yaz sulama sezonunun 1 milyon 380 bin metreküplük su kapasitesi ile yüzde 21’lik doluluk oranıyla tamamlayan Hıdırbeyli Göledi, sonbahar ve kış ayalarındaki yağışlarla dolmaya başladı. 2007 yılının Ocak ayında yüzde 49’luk doluluk seviyesine ulaşan gölette, bu rakam bu yıl ölçülen en yüksek değer oldu. Beklenen ilkbahar yağmurlarının çok az olması ve bu yıl etkili olan çöl sıcakları nedeniyle göldeki su seviyesi her geçen gün azaldı. Yaşanan kuraklıkla birlikte sulama sezonun erken başlamasıyla Hıdırbeyli Göledi, geçtiğimiz yılların aksine bu yaz sezonu atlatamayınca kurumaya yüzdü. Göletteki suyun ölü hacminde altına inmesi sonucu baraj kapaklarından yapılan sulamalara son verildi. 230 hektar alana su saylayan göletten sadece Hıdırbeyli beldesi sınırları içerisinde kalan az miktar arazilerdeki ürünlerin kurumasını önlemek için sulama kanalları yardımıyla su verilmesine devam ediliyor.

(İHA)

Share