logo

10 Ağustos 2007

Ev hanımları kış hazırlığında

Ege’de bu yıl etkili olan kuraklığa bağlı olarak sebze ve meyvelerdeki verim düşüklüğü ev hanımlarını da tedirgin etmeye başladı. Özellikle taşrada yaşayan ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle kış yiyeceklerini evlerinde hazırlayan kadınlar bu yıl kış hazırlıklarına erken başladı.
Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar kış hazırlığını daha önemli hale getirdi. Geleneksel olarak yaz aylarının son döneminde başlayan kış hazırlıkları bu yıl evlerde başladı. Sökeli ev hanımları imece usulüyle gelerek kışlık yiyeceklerini hazırlamaya başladılar. Kuraklığa bağlı olarak sebze ve meyve veriminin düşmesi nedeniyle bir çok ürünün de fiyatları yükseldi. Pazarda taze fasulye, patlıcan, bamya gibi sebzelerin fiyatlarının el yakması kışlık konserve hazırlıklarındaki çeşitliliğin düşmesine nede oldu.
Yıllardır kışın yediği salça, tarhana, konserve ve benzeri gıdaları kendi elleriyle hazırladığını belirten İlkay Özbay (50) isimli Sökeli ev hanımı kurak geçen yaz sezonu nedeniyle bu kışın çetin geçeceğini söyledi. Bu yaşına kadar böyle kurak bir yıl yaşamadığını belirten Özbay “Eskiden kış hazırlıklarını sonbahara doğru yapardık. Bu dönemde hem sebze ve meyvelerin fiyatları ucuzladığı için daha ekonomik olurdu. Bu yıl kuraklığa bağlı olarak ürünlerde yaşanan verim düşüklüğü nedeniyle kış hazırlıklarına şimdiden başladık” dedi.

(İHA)

Share