logo

08 Haziran 2013

Ertuğrul’dan Gezi Parkı Yorumları (2): “Mübarek Yüzde Seksen’in Üzerinde Oy Almıştı”

(Dünden Devam)

Mücadele Gazetesi'ne Taksim Gezi Parkı direnişi ile ilgili olarak verdiği özel röportajda, AKP'ye oy vermiş pek çok insanın da eylemlere katıldığını ve oy verdiklerine pişman olduklarını söyleyen Milli Merkez Temsilciler Meclisi üyesi Avukat Erol Ertuğrul, şöyle konuştu:

“Çünkü AKP özellikle Başbakan kanalıyla dayatmacı, özel yaşamımıza saldırıyor engel olmaya çalışıyor. Buna katlanamadı ulusumuz.”

Ertuğrul, ayrıca yaptığı basın açıklamasında da şunları söyledi:

“Siyasal yönetimler belirli bir süre için  ülkeyi yönetmek üzere göreve gelirler. Siyasal yönetimlerin ülke’nin yönetim biçimini değiştirmek görev ve yetkileri yoktur.

AKP, Güzel Yurdumuzun yönetim biçimini değiştirmek istiyor. Ülkemiz AKP  yönetimi ile emperyalist plânlarla bölünmek isteniliyor. “ Analar ağlamasın, barış gelsin “diye başlatılan açılım süreci tam bir bölünme plânıdır. Bu Ülke’de yaşayan herkes barış ister. Ancak, barış ne karşılığında gerçekleştirilecektir. AKP bunu açıkça söylemiyor. Bölücü örgüt ile yapılan gizli görüşmeler açıklanmıyor. Ancak ABD  kaynakları, bölücü örgüt üyeleri neler olacağını açıkça söylüyorlar. Yapılan anlaşmalar Başbakan bay Erdoğan’ın görüşlerine uygundur. Erdoğan geçmişte  “ PKK ile devlet arasında ki olaylarda devletin yanında görünmemeliyiz, PKK ya bir terör örgütü dememeliyiz “ demişti. Şimdi her şey bu görüşlere uygun olarak yürüyor.

         Başbakan bay Erdoğan dinci bir kuşak yetiştirmek istiyor. Tüm okulları imam hatip okulu yapmak istiyor. Eğitim sistemini kökten değiştiriyor. Kendi inançları doğrultusunda bir toplum  oluşturmak istiyor. Devlet tiyatro, opera ve balesini kaldırıyor. İçki yasağı getiriyor. En önemlisi Cumhuriyetimizi dönüştürmek istiyor. Cumhuriyetimizin kurucularını karalamak istiyor. Yol aldıkça daha da pervasızlaşıyor. Emperyalizm’e karşı en haklı Kurtuluş Savaşını kazanmış, Cumhuriyetimizi kurmuş, devrimleri gerçekleştirmiş başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu Ulusun kahramanlarını kötülemeye çalışıyor. Onlara ayyaş demek cüretini gösteriyor. Başbakan’ın geçmişte uluslararası dinci terörist Gulbettin Hikmetyar’ın dizinin dibinde çektirdiği fotoğrafları düşününce, bu yaptıklarının nedeni de açıkça anlaşılıyor. Cumhurbaşkanı Gül geçmişte “ Kemalizm başarısız olmuştur. Geçerli olan İslâmdır. Kuran’a aykırı olan yasalar değiştirilecektir “ demişti. Bu sözler AKP nin neler yapmak istediğini açıkça anlatıyor.

         Cumhuriyetin Ordusu etkisizleştiriliyor. Komuta kademesi uydurma suçlamalarla cezaevlerine konuluyor. Yargı yandaşlaştırılıyor. Basın baskı altına alınıp  susturuluyor. Üniversiteler  yönetimin etkisi altına alınıyor. Kuvvetler ayrılığı yok ediliyor. Bu kötü gidişe karşı çıkacak olan vatanseverler ne ile suçlandıklarını bilmeden uydurma kanıtlarla yıllardır  cezaevlerinde tutuluyor. AKP ve Başbakan bay Erdoğan kendi inançlarını, kendi yaşam biçimini tüm Ulusumuza dayatma noktasına geliyor.

         Ulusumuz bu olanları görüyor ve sabırla susuyordu. Taksim Gezi Parkı bardağı taşıran son damla oldu. Yalnızca İstanbul’da değil, tüm illerimizde,ilçelerimizde Ulusumuz bu bölücü, gerici gidişe karşı çıktı. Başbakan’ın gerici ve şeriatçı  bir ayaklanmanın merkezi olan ve içerisinde Mustafa Kemâlin’de bulunduğu Harekat Ordusu ile bastırılan ayaklanmanın karargâhı Topçu Kışlasını , gezi parkını yok ederek yeniden yapmak istemesi çakılan bir kibrit oldu.

        Başbakan Ulusumuzun bu başkaldırısına  çapulcular diyor. Biz yüzde elli oy aldık. Bu oyla istediğimizi yaparız diyor. AKP nin aldığı oy’un yalnızca oy kullananların yüzde ellisi olduğunu unutuyor. Oy kullanmamış milyonlarca vatandaşımız var. Alınan oy aslında tüm vatandaşlarımızın yüzde otuzudur . Kaldı ki AKP ye oy verenler, Cumhuriyet dönüştürülsün, Başbakan’ın düşüncesi doğrultusunda bir toplum oluşturulsun diye oy vermediler. Hukuk dışına düşen bir yönetimin aldığı oylar gün gelir hiç bir önem taşımaz. Mısır’da Hüsnü Mübarek yüzde seksen’in üzerinde oy almıştı. Ancak kafes içerisinde yargılanmasını hiç kimse engelleyemedi. Bu aşamada Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan Yardımcısı’nın yatıştırıcı gibi görünen açıklamaları inandırıcı ve yeterli değildir. Onların gerçek amaçları ve düşünceleri bellidir. Hiç kimse tepkileri yatıştırmaya dönük bu sözlere aldanmaz.  Ulusumuz artık yeter diyor ve bu karanlık gidişe, demokrasiyi yalnızca aldığı oy sanan düşünceye  karşı çıkıyor. Ulusumuz Atatürk’te birleşiyor. Tüm katılımcılar “Mustafa Kemâl’in askerleriyiz “ diyonlar. Her yerde Atatürk’ün  Gençliğe Söylevi, Bursa Nutku okunuyor. Gaz bombaları, basınçlı sular, coplamalar, saldırılar bu kararlı karşı çıkışı durduramaz. Bu karşı çıkış, hukuk dışına düşmüş ve meşruluğunu yitirmiş bir yönetime karşı halkımızın direnme hakkını kullanmasıdır. Günlerdir süren bu direniş karşısında ise hiçbir güç karşı duramaz. Hedef, Milli Merkez, Milli Meclis, Milli Hükümettir.”

(Güçlü ÇEZİK)

Share