logo

14 Kasım 2017

“Dövizdeki İstikrar Ancak Üretimle Sağlanır”

Türkiye’de dövizin sürekli yükselişte olduğunu belirten Aydınlı dövizci İlhan Gönendi, dövizdeki yükselişin en önemli etkenin üretimdeki yetersizliğe bağlı olduğunu savundu.
Dövizdeki yükselişin bir çok nedenlerinin olduğunu belirten Gönendi, “Bu gün bakıldığın da doların yükselmesinin bir çok nedenleri var. Bunların başında bizim cari açığımızın oluşudur. Burada döviz açığımız var. Döviz açığı verince otomatik olarak döviz yukarı doğru hareketini sürdürüyor. Türkiye konum olarak Suriye ve Irak gibi ülkelerin iç kırışıklardan dolayı bu durum bizim ülkemizi de etkiliyor. Bu da dolaylı olarak dövizi etkiliyor, Bizim bunu engellememiz için üretmemiz gerekiyor. Ülke olarak üretmek zorundayız. Üretmediğimiz müddetçe bu cari açık kapanmayacaktır. Biz cari açığı bir nebze kapatmaya çalışıyoruz ancak dış kaynaklı para girişi, fonlar da yüksek miktarda faiz vererek bunlarla kapatmaya çalışıyoruz. Yurt dışın dan gelen fonlar buraya para kazanmak için geliyor. Bunlar para kazandığında bir şekilde çıkmak istiyor. Çıktığı zamanda dövizini alacak gidecektir. O da bunu yapıyor. Bu durumda da döviz otomatikman yukarıya doğru hareket ediyor” diye konuştu.
İthal ile bir yere varılmayacağını ifade eden Gönendi, istikrarlı bir ortamın sağlanması için hangi alanda olursa olsun ülke olarak gerek tarım da gerek hayvancılıkta gerekse sanayide üretim ağının geliştirilmesi gerektiğini, dövizde ki istikrarın ancak üretim ile sağlanacağını sözlerine ekledi. (İHA)

Share