logo

04 Haziran 2013

Cumhuriyet Kadınları’ndan Gezi Parkı Eylemcilerine Destek

Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin (CKD), 01.06.2013 Cumartesi günü Muğla’nın Milas İlçesi’nde yapılan Türkiye Şubeler Toplantısı’nda Taksim’deki Gezi parkı eylemcilerine destek verildi. CKD Genel Başkanı Şenal Sarıhan, “Halk ayağa kalkacak, halk direnecek, halk hatta önünde bir önderlik olmadan 'yeter artık’ diyecek, sokaklara dökülecek. Böyle bir günü yaşıyoruz” dedi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Türkiye Şubeler Toplantısı Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Aydın temsilcisi olarak, Cumhuriyet Kadınları Derneği Aydın Şube Başkanı Selma Egesoy ve Şube Saymanı Saniye Duman katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından CKD Genel Başkanı Şenal Sarıhan, bir konuşma yaptı. Konuşmasında Gezi Parkı’ndan yaşananlara değinen Sarıhan, “Salonda bulunanların büyük bir bölümü ’Bugün keşke İstanbul’da olsaydım’ diyordur. Ülkemizin aydınlık günleri için, ülkemizde Cumhuriyet devriminin hakim olması için, ülkemizde Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinin dimdik ayakta durabilmesi için mücadele eden pek çok insan ve örgütün beklediği bir şeydi bu. Halk ayağa kalkacak, halk direnecek, halk hatta önünde bir önderlik olmadan ’yeter artık’ diyecek, sokaklara dökülecek. Böyle bir günü yaşıyoruz. AKP iktidarı temel değerleri ortadan kaldırırken, bir yandan da bizim haklarımızı, yurttaşların haklarını, vatandaşların haklarını gasp eden tutumuna karşı halk artık yeter noktasındadır. Ve bir doğa katliamının, esas olarak bir tarih katliamının yarattığı tepkiyle İstanbul’dan başlayarak Anadolu’muzun her yerinde eylemler düzenlendi. Birçok ilimiz ve ilçemizde düzenlenen eylemlerde, artık yeter, denildi” dedi.

“İKTİDAR MASKELERİNİ KALDIRDI”

AK Parti iktidarının ulusal bayramları yok ettiğini ifade eden Sarıhan, “Çünkü bir bilinci ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Direniş bilincini ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Bizim tarihimiz bir direnişin tarihidir, olağanüstü bir mücadele tarihidir. 2000’li yıllarda iktidar henüz maskesiyle dolaşıyordu. Ama bugüne geldiğimizde maskelerini kaldırdı, bir Silivri yarattı. Silivri’de ne kadar muhalif eşimiz, dostumuz, arkadaşımız, aydınımız, değerimiz varsa onları sözüm ona kurmuş olduğu yargı önüne götürdü. Onları özgürlüklerinden etti. Daha önce faili meçhul cinayetlerle bir bir katledilen aydınlarımızın ardından şimdi cezaevi cinayetleri başladı. Cezaevlerinde insanlar yaşamlarından olarak çıktılar ya da çıkamadılar. Onlar orada yatmaya, hiç hak etmedikleri bir şekilde yargılanmayla karşı karşıya kalmaya devam ediyorlar.” dedi.

İKTİDARIN ELİNİN DEĞDİĞİ HER ŞEY KÖTÜDÜR

AKP  iktidarından bu yana kadına şiddet olaylarında büyük artış yaşandığını, bunun en önemli sebebinin ekonomi olduğunu, üniversite mezunu gençlerin işsiz dolaştığını savunan Sarıhan, “AKP iktidarının elinin değdiği her şey kötüdür. Ama daha kötü olan halkın inançları üzerinden, halkın dinsel inançları üzerinden yapılmakta olan siyasettir. Her türlü olumsuzluğun üzerine bir din maskesi koymaktır. Biz insanların dinine saygılıyız. Dinin birleştirici olduğuna, insanları iyiliğe doğru yönelttiğine inanıyoruz. Ama din siyasetin aleti haline geldiği zaman, egemen olmak isteyen, hükmetmek isteyenlerin eline verildiği zaman tehlike başlamaktadır” dedi.

Toplantıya katılanlar öğle arasında Milas Atatürk Meydanı’na giderek Gezi Parkı için bir eylem yaptı. CKD Genel Başkanı Şenal Sarıhan, burada yaptığı konuşmada da yeniden Gezi Parkı’nda yaşananları ve endişelerini dile getirdi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Şenal Sarıhan tarafından yapılan konuşmada şu ifadelere yer verildi: “Bugün burada Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, Taksim Parkında meydana gelen olayları kınıyorum. Türkiye’nin dört bir yanından Milas’a gelen dernek başkanlarımızın ve Milas halkının şu anda yüreği Taksim’de çarpıyor. Taksim de AKP iktidarının son 10 yıla aşkın süredir uygulamış olduğu baskılara karşı, halkın ayağa kalkışının önemli bir ağı yaşanmaktadır. Önemli bir tarih yaşanıyor. Ne yazık ki AKP, bu uyarı karşısında geri adım atmak yerine, gazıyla, suyuyla ve yapay mermilerle halka saldırmaktadır. Biz halkın gücünün hiç bir güç tarafından ortadan kaldırılamayacağını, halkın taleplerinin hiçbir zaman engellenemeyeceği inancındayız. AKP Hükumeti’nin koymak isteği engeller mutlaka yıkılacaktır. Çocuklarımızın, halkımızın özgür bir toplumda, bağımsız bir toplumda yaşamasını istiyoruz. AKP Hükumeti Taksim’de uyguladığı politikalarını sınırlarımızda da uygulamaktadır. Bunlara karşı olduğumuzu duyurmak istiyoruz. Bu vahşetin bu saldırganlığın mutlak sonu gelecektir. Halkın iktidarında, halk özlediği günlere ulaşacaktır.”

CKD Aydın ve Didim Şubeleri Yönetim Kurulu Üyeleri CKD Türkiye Şubeleri Milas Toplantısında

(Mücadele Ajans)

Share