logo

19 Haziran 2013

Cumhuriyet Kadınları Derneği Aydın Şubesi: “ Bugünün Halk Hareketi, Tarihimize , Kurtuluş Savaşımızdan Sonraki En Büyük Halk Hareketi Olarak Yazılacak!”

Cumhuriyet Kadınları Derneği  Aydın Şube Başkanı Selma Egesoy’un yaptığı basın açıklaması şu şekilde:

“Taksim Gezi Parkı’nı korumak amacı ile bir araya gelmiş olan yurttaşlarımızın başlattığı direniş, çok haklı ve gerekli bir biçimde AKP iktidarının tüm keyfi uygulamalarına karşı başkaldırının  ilk işareti olmuştur. Taksim’de bir araya gelen yurttaşları harekete geçiren, sadece kentlilik bilinci ve doğayı koruma istemi değildir. Ulusal bilincimizi yok etmeden başlayarak, halkın özel yaşamına dek uzanan gerici müdahalenin amacını açıkça gören halk kitleleri, “ARTIK YETER” diyor. Halkımız, tam bağımsızlık, gerçek demokrasi, özgürlük, insan haklarına dayalı hukuk, iş ve ekmeğin eşit paylaşıldığı adil bir toplum isteği ile ayağa kalkıyor.

Bu ayağa kalkış şunu göstermektedir: İnsanlık, baskılara karşı mutlaka direnir. İnsanlık tarihi de baskı ve zulme karşı direnişin örnekleri ile doludur. İnsan haklarına dayalı hukuk, baskıya karşı direnişi “meşru” kabul eder. Bugün, ülkemizin her yanından ses veren halkımız, demokratik haklarını kullanmaktadır. Eylemin topyekün-bütün halkın ortaklığında yükselmesi, Türkiye’de en geniş tabanlı bir halk hareketini yaratmıştır.  30 Mayıs’tan bu yana sabah – akşam demeden ortak bir kararlılıkla süren bu eylemlerde ,toplumun özgürleşmesinde en büyük etken olan kadın ve gençlik çoğunluğunun bulunması gelecek için büyük bir umuttur. Kadınlarımız, yuvanın sahipliği ile vatanın sahipliğini özdeş kılarak tencere tavaları ile meydanlardadır. Gençlerimiz, kendilerine verilmiş emanete sahip çıkma kararlılığı ile alanlardadır. Her yaştan ve her düşünceden insanımızın gericiliğe karşı oluşturduğu bu birlik, titizlikle korunmalı ve sürdürülmelidir. Karşıt güçlerin elindeki en etkin silah, daima birliğin bozulması olmuştur. Ayrıca, kimi çevrelerce tırmandırılabilecek provokasyonlara karşı özenli olmak ve eylemleri demokratik temelde yükseltmek hepimiz için bir zorunluluktur.

İktidar, halkın üzerine gaz bombaları, tazyikli sular ve coplarla gitmekten vazgeçmelidir. Şiddet, sorun çözmez. Sorunu ve suçu artırır. Nitekim, orantısız güç kullanımı cinayetlere neden olmuştur. Sorun ancak, halkın isteğine kulak verilerek çözülecektir. Çünkü halkın talepleri meşru taleplerdir. Onlara verilecek yanıt da “meşru” yollardan olmalıdır.

CKD olarak, hakları için ayağa kalkan halkımızın bir parçası olmaktan onur duyduğumuzu, bu mücadelede yitirilen insanlarımızın tarihe yazılacak adları ile övünmeye devam edeceğimizi ifade ediyor; ‘‘ışıklar içinde yatsınlar’’ diyoruz.”

 

(Mücadele Ajans)

Share