logo

03 Ekim 2007

Bölge Alevi temsilcileri Söke’de toplandı

19 Eylül 2007 günü Söke’nin Yenikent Mahallesi’nde bulunan Cem Evi’ne yapılan saldırıya tepkiler sürüyor. Söke’ye gelen Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Dernekleri’nin Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri yapılan saldırıyı kınadı.
Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtım Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Çelen, Konak Şube Başkanı Hüseyin Çiçek, Narlıdere Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Doğan, Buca Şube Başkanı Yazgülü Ağırgöl, Aliağa Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Balcı, Karşıyaka Şube Başkanı Fikri Temur, Kuşadası Şube Başkanı Aslan Şahan; Eğitim-Sen Söke Temsilcileri Söke’de bir araya geldi.
Söke Cem Evi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Söke Şube Başkanı Hatice Tütüncü; “Keşke daha güzel şartlar altında bir araya gelebilseydik. Ancak yapılan saldırıyı kınamak üzer toplanmış bulunuyoruz. Cem evi inşaatına başladığımız ilk günden bu yana çeşitli tacizler olmaktaydı. Son yapılan saldırı bardağı taşıran damla oldu. Bizim kimseyle kavgamız yok. Felsefemizde kavgaya yer yok. Hak arayışımızda demokratik yollarla olacak. İnsan Hakları, inanca saygı, hukuk ve demokrasiden yanayız” dedi.
Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Çelen yaptığı konuşmasında; “Bu tür saldırılar ilk değil, biz bin 500 yıldır bu tür olayları yaşıyoruz. Bu tür olaylar bizi yıldırmaz, aksine birlik ve beraberliğimiz arttırmakta. Biz Karbela, Maraş, Sivas olaylarını yaşadık ama yılmadık. Tüm zorlukları ve sıkıntıları elbirliği ile aşacağız. Bizle devletimize vatandaşlık görevlerimizi tam anlamıyla yapmamıza rağmen, birileri bizim inanç ve kültürümüzden korkuyor” diye konuştu.

(İHA)

Share