logo

20 Ekim 2007

Bafa Gölü’nde toplu balık ölümleri

Ege Bölgesi’nin en büyük sulak alanlarından biri olan Bafa Gölü’nde bir yıllık aradan sonra yine toplu balık ölümleri görüldü.
Çevreciler, Bafa Gölü’nün Beşparmak Dağları’yla birlikte milli parklar statüsüne alınmasını istedi.
Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü ile Almanya’nın Hamburg şehrinden EKODOSD’u ziyarete gelen Greenpeace üyesi Suzan Kokowsky’nin Bafa Gölü’nde yaptığı incelemede, levrek ve kefal türü balıkların karaya vurduğu tespit edildi. Bafa Gölü’nün tüm koyları ve dalyan bölümünde toplu haldeki balık ölümleri çevrecilerin tepkisine yol açtı.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Bafa Gölü’ndeki balık ölümleri ile karşılaşınca diğer koyları dolaşmaya başladıklarını belirterek “Birçok levrek ve kefal balıklarının karaya vurduklarını gördük. Geçen yıl balık ölümlerinde, yetkili kurumlar ölen balıkları için “balıkçılar atmıştır” demişlerdi. Bugün kendimiz inceledik. Bunlar göldeki oksijensizlik nedeniyle ölen balıklar. Bafa Gölü’nü iyi tanıdığımızdan hemen Dalyan kanalına gittik. Dalyan kanalında binlerce balık ölüsü su yüzeyine vurmuş ve dipte balık
ölüleri vardı. Bütün kıyılar balık ölüsünden geçilmiyordu. Çok iri kefal balıkları kimi ölmüş kimi de can çekişiyordu. Demir kafeslere takılan balıklar kokmasın diye kafeslerden ileriye ılgınların içine atılmıştı. Ilgınların ve sazlıkların içi ölü balık kaynıyor” dedi.
Greenpeace üyesi Suzan Kokowsky’in sonunda görüntüye dayanamayıp ağlamaya başladığını anlatan Sürücü, sözlerine şöyle devam etti: “Bir kefal balığı kıyıya yanaşmış, bize doğru bakıyordu. Ara sıra başını dışarı çıkararak nefes alıyor sonra yine suyun içine giriyordu. Sanki gözleriyle beni kurtarın diye yardım bekliyordu. Elimizden gelecek hiçbir şey yoktu. O da diğerleri gibi ölecekti. Ölen balıkların balıkçılar tarafından atılmadığının en canlı örneğiydi bu.”
EKODOSD Başkanı Sürücü, Bafa Gölü’ndeki doğal yaşamın, ekolojik dengenin korunması ve balık potansiyelinin artması için göl kıyısında balık üretim tesisleri ve yapılaşmaya kesinlikle izin verilmemesini istedi. Mevcut olanlara da, Çevre Kanunu’nda belirtilen kurallara uymaları için yetkili kurumların gerekli yaptırımları uygulaması gerektiğini anlatan EKODOSD Başkanı Sürücü, şöyle konuştu: “Bafa Gölü’nün kurtarılması yağacak yağmurların getireceği sulara, göl aynasına düşecek yağışlara bağlı olsa da,
DSİ’nin mutlaka barajlardan sulama birliklerine ayırdığı gibi göle de bir miktar su tahsisi yapmasına bağlıdır. Göl çevresindeki tesislerin Çevre Kanunu hükümlerini yerine getirmesi için adında çevre olan ve tabelasında çevre dostu yazan yetkili kurumların olaya derhal müdahale etmesi gerekmektedir.”

(İHA)

Share