logo

06 Ekim 2007

AYGİAD’dan basına iftar

Aydın Genç İşadamları Derneği (AYGİAD) Başkanı Cem Yıldırım, Anayasa taslağında türban konusundan çok daha önemli konuların bulunduğunu dikkat çekerek, türban konusunun diğer hususları gölgelememesi gerektiğini söyledi.
Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde verilen iftar yemeğine, AYGİAD Başkanı Cem Yıldırım’ın yanı sıra dernek üyeleri ve basın mensupları katıldı. İftar yemeğinin ardından son günlerde ülke gündemini meşgul eden anayasa taslağı ve ihracata rakamları konusunda açıklamalarda bulunan Cem Yıldırım, yeni oluşturulacak anayasada öncelikle üniter devlet yapısının bozulmaması gerektiğini savundu. AK Parti’nin yüksek bir oranda oy alarak iktidara gelmesinin iş dünyasında büyük atılım beklentisine neden
olduğunu ifade eden Yıldırım, “Seçimlerin ardından en büyük kargaşanın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanması bekleniyordu. Fakat Reisi cumhur seçimleri beklendiği kadar kargaşa yaşanmadı. Fakat hemen ardından gelen anayasa taslağı hazırlıkları gündemde adeta bomba etkisi oluşturdu. Ortada Kabul edilmiş, benimsenmiş bir anayasa taslağı dahi yok. Hükümet ortada dedikodusu edilen taslağın kendi anayasa taslağı olmadığını iddia ediyor. Fakat açıklanan anayasa taslağı başlıklarına da hiç bir itiraz etmiyor.
Biz anayasada; üniter devlet yapısı bozulmamalı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus devlet olmasına kuruluşunda karar verilmiştir. Bunu değiştirmek Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkıp, yeni bir cumhuriyet kurmak anlamına gelir. Buk kabul edilemez. Yeni anayasada kuvvetler ayrılığı ilkesi bozulmamalıdır. Yeni anayasa toplumun her kesiminden görüş alınarak oluşturulmalıdır. Türban tartışmaları bütün bu önemli hususları gölgelememelidir diye düşünüyoruz” dedi.
100 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT REKORU BÜYÜK BİR BAŞARIDIR”
AYGİAD Başkanı Cem Yıldırım konuşmasında, ekonomik bir değerlendirmede yaparak, son açıklanan ihracat rakamlarının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. İş dünyası olarak her zaman güçlü bir ülke ekonomisinden yana olduklarını belirten Cem Yıldırım, “Son açıklanan ihracat rakamı küçümsenecek bir rakam değildir. Kimse 100 milyar dolarlık ihracat rakamını küçümsemesin. Bu büyük bir başarıdır. Ekonomideki enflasyon düşüşünün faiz oranlarına da yansımasından yanayız. Hiç bir işletme enflasyon rakamlarının üç
katı faizle kredi çekip kar edemez. Faiz oranları böyle devam ettiği sürece anlı şanlı bir Türk liramız olur. Ancak çökmüş bir ekonomimiz olur. Enflasyonun üç katı faiz olmaz. Faiz oranları bir an önce düşürülmelidir” şeklinde konuştu.

(İHA)

Share