logo

01 Haziran 2013

Aydın’da Sivil İnsiyatif Gezi Parkı’nda Yaşanan Olayları Kınadı

Aydın’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Aydın İli Sivil İnsiyatifi isimli grup yaptığı basın açıklamasıyla Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları kınadı.

Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Aydın İli Sivil İnsiyatifi isimli Grup adına açıklamayı Osman Elbek yaptı. Elbek, “Taksim Gezi Parkı Türkiye’nin Tahriridir” dedi.

Elbek yaptığı açıklamada 31 Mayıs 2013’ün Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyayı sigaradan, tütünden ve dumandan kurtarma günü olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Dünya Sağlık Örgütü bugün Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’a ülkesinin insanlarını tütün dumanından kurtarmak konusunda yaptığı önemli çalışmalar nedeniyle ‘Özle Prestij’ ödülü vermiştir. Ancak ne ilginçtir ki; Dünya Sağlık Örgütü’nün başbakana ödül verdiği anlarda siyasi iktidarın emriyle harekete geçen polis Taksim Gezi Parkı’nda kentine sahip çıkan insanları biber gazı dumanına boğmuştur. Bugün Taksim Gezi Parkı’nda ileri demokrasinin kapkara yüzünün tanığıyız. Bugün Taksim Gezi Parkı’nda demokrasiyi çoğulculuk yerine çoğunluğun diktası olarak gören otoriter bir zihniyete tanığız. Tanığız ve dünyaya bildiriyoruz. Bu otoriter zihniyeti reddediyoruz. Taksim Gezi Parkı Türkiye’nin Tahriridir. Özgürlük için her yerde, Aydın’da Taksim’de ve Türkiye’nin dört bir yanında tüm çeşitliliğimizle direniyoruz”

(İHA)

Share