logo

26 Şubat 2007

AYDIN’DA SAĞLIK YÖNETİMİ VE KALİTE PANELİ YAPILDI

VALİ MUSTAFA MALAY:
– “KALİTEYİ YAKALAMAK İÇİN HASTANELER OLAN AKINI ÖNLEMELİYİZ”
– TOPLAM KALİTE KOORDİNATÖRÜ BİLGE AYDIN:
– “HİZMET ALMAKTAKİ ENGELLERİ KALDIRAMAZSAK KALİTEYİ YAKALAYAMAYIZ”
Aydın’da, Sağlık Bakanlığı ve Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Sağlık Yönetimi ve Kalite” paneli yapıldı.
Ege Bölgesi Sanayi Odası Aydın Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen panele Aydın Valisi Mustafa Malay, Belediye Başkan Yardımcısı İlhan Erdemir, İl Sağlık Müdürü Mehmet Çobanoğlu, il merkezi ve ilçelerden gelen sağlık çalışanları ve davetliler katıldı.
Panelin açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Çobanoğlu, bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli kriterlerden bir tanesinin sağlık olduğunu söyledi. Çobanoğlu, Aydın’da 10 devlet hastanesi, 1 ağız ve diş sağlığı merkezi, 16 sağlık grup başkanlığı ve 100 sağlık ocağı ile vatandaşlara hizmet verdiklerini ifade etti. Bu panelin tecrübelerin paylaşımı ve bilimsel çalışmaların tartışılması için düzenlendiğini kaydeden Çobanoğlu, panelin kalite bilincinin oluşumuna katkı sağlamada ve kalite hedefine ulaşmada önemli bir rol oynayacağını söyledi.
Türkiye’de tıp fakültelerinin ihtiyaca cevap veremediğinden söz eden Vali Mustafa Malay konuşmasında bu fakültelerin sayısının çoğaltılması gerektiğini belirtti. Aydın’ın sağlık bakımından şanslı bir il olduğunu ifade eden Vali Malay, şimdiye kadar görev yaptığı iller arasında sağlık sorununun en az olduğu ilin Aydın olduğunu açıkladı. En ufak rahatsızlıklarda vatandaşların hastanelere akın ettiğine dikkat çeken Malay, “Hastanelere akını önlemek lazım. Başı ağrıyan hastaneye gidiyor. Bunu önlemek için sağlık ocaklarını ve aile hekimliği sistemini geliştirmeliyiz. Avrupalılar bu sayede sağlıkta önemli adımlar attılar. Her yıl yanlış teşhislerle birçok vatandaşımız hayatını kaybediyor. Bunu önlemek için insanların doğumdan ölümüne kadar olan zamanda sağlık dosyalarının oluşturulması lazım. Bu dosyada insanın başından geçen hastalıklar ve olduğu aşılar yer alırsa hekimlerimize daha çok malzeme vermiş oluruz. Böylece yanlış teşhisleri önlemiş oluruz” diye konuştu.
Yaşanan tedavi hatalarında insanların hatasının yüzde 2 olduğu kaydeden Toplam Kalite Koordinatörü Bilge Aydın ise bu olayların önüne geçmek için modern sağlık sistemlerinin kurulması gerektiğini söyledi. Aydın, 2000 yılı verilerine göre yılda 44 bin ile 98 bin hastanın önlenebilir tıbbi hatalar yüzünden öldüğünü açıkladı. Sağlık hizmetlerin risklerden oluştuğunu belirten Aydın, “Sağlıkta kalite, sağlık hizmetlerinde bireylere ve topluma profesyonel sağlık bilgilerinin aktarılmasıdır. İhtiyaçlar doğrultusundan sağlık hizmetlerinin bireylere ulaştırılması kalitedir. Sağlık hizmetlerini almada kişilerin önündeki engelleri kaldıramazsanız sağlıkta kaliteyi yakalamış olmazsınız” şeklinde konuştu.
Gün boyu devam eden panel programı sırasında katılımcılara sağlık hizmetlerinde kalite, hasta güvenliği, sağlık sektöründe temel kavramlar, kalite yönetiminin gelişimi ve sağlık yönetiminde kalite felsefesi ve kalite sistemlerinde sistem kurma süreci konularında eğitimler verildi.
(İHA)

Share