logo

07 Kasım 2007

Aydın’da ekmeğe ve ete zam

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin yapılan yönetim kurulu toplantısında ekmek ve ete zam yapıldı. Yapılan zama göre 35 YKR’den satılan 200 gram ekmek 40 YKR’ye yükselirken, 12 YTL’den satılan kemiksiz etin kilosu 14 YTL oldu.
Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Esnaf Odaları Birlik Başkanı Hulusi Akşit, kendilerinin ellerinden geldiğince piyasa şartlarına direnmeye çalıştıklarını söyledi. Üretim maliyetleri giderek arttığını dikkat çeken Hulisi Akşit, “Bu zamana kadar zam yapmamak için oldukça fazla direndik. Herkesin malumu olduğu gibi ilk başta Ankara olmak üzere büyük şehirlerde başlayan zamlara bizlerde uymak zorunda kaldık. Fırıncı esnafım artık yapılan zamlara daha fazla direnemiyor. 1 çuval unun 40 YTL olduğu şu dönemde, yağ masrafı, personel masrafı, susam masrafı, elektrik masrafını da eklediğiniz zaman, zam yapmadan ekmeği vatandaşa sunmak nerdeyse bir mucize olur. Kaldı ki bu zamana kadarda tüm bu ağır maliyet masraflarına direnmeye çalıştık, ama bıçak kemiğe dayandı ve bizlerde ekmeğe, vatandaşın ana besin kaynağına zam yapmak zorunda kaldık” dedi.
“GRAMAJI YÜKSEK EKMEĞE TERCİŞH EDELİM”
Ekmek tüketimindeki rakamsal yüksekliği düşürmek için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Aydın Esnaf Odası Birlik Başkanı Hulisi Akşit, “Vatandaşlarımız düşük gramajlı ekmek, yerine yüksek gramajlı ekmekleri tercih etsin. Böylece ekmek tüketimi adet olarak daha az alınacaktır, doğal olarak bu durumda vatandaşımız daha avantajlı olacaktır. Araştırma enstitüleri tarafından bu ispatlanmış bir çalışmadır.Bakın Avrupa ülkelerine, ekmekler daha yüksek gramajlıdır. Çalışan bir ailenin günlük 5 ekmek yerine gramajı daha ağır olan ekmekten 2 ekmek alarak ev halkı doyacaktır. Böylece aileler bütçe olarak ta daha avantajlı duruma geçecektir. Ama geçen sene bu düşünceyi halkımıza lanse edemedik. Aydın merkezde olmasa da İlçelerde farklı gramajlı ekmek uygulaması yapıldı. Ve halen bu uygulama devem ediyor. Bu yılda yine farklı gramajda ekmek fiyat uygulamasını uygulayacağız. 2 çeşit gramajlı ekmekler raflara konulacak, ama halkımızdan talep görür mü onu bilmiyoruz. Aldığımız yönetim kurulu kararı ile bundan sonra 35 YKR’ye satılan 200 gram ekmek 40 YKR’ye, 50 YKR’ye satılan 300 gramlık ekmek ise 60 YKR’ye satılacak. Yapılan zamla bir kilo kemiksiz etin fiyatı 12 YTL’den 14 YTL’ye, kemikli etin ise 9 YTL’den 10 YTL’ye yükseldi” dedi.

(İHA)

Share