logo

22 Kasım 2007

Aydın’da bağışlanan organlar Denizli ve İzmir İllerindeki dört hastaya umut oldu

Aydın’ın Nazilli ilçesinde beyin ölümü gerçekleşen kahvehane işletmecisi Erkan Sevgili’nin (45) organları, Denizli ve İzmir illerinde uzun süredir organ bekleyen 4 hastaya umut oldu.
15 Kasım Çarşamba günün yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirerek Aydın Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Sevgili, yoğun bakım ünitesinde 5 gündür devam eden hayat mücadelesini dün akşam saatlerinde kaybetti. Beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine Sevgili’nin durumu hakkında Aydın Organ Nakil Koordinatörlüğü’ne bilgi verildi. Şahsın ailesi ile görüşen İl Koordinatörü Dr. Mehmet Nuri Oğan, aileyi organ bağışı konusunda ikna etti. Ege Bölge Organ Nakli Koordinasyon Merkezinde yürütülen çalışmalar sonrasında, bölgedeki acil İhtiyaç sahipleri belirlendi. Saat 10.00 sıralarında ameliyata alınan Sevgili’nin kalp, akciğer, karaciğer ve böbrekleri nakil için çıkarıldı. Hastanın kalbi ve akciğerleri Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde acil bir hastaya takılmak üzere Ege Ordu Komutanlığı tarafından tahsis edilen bir helikopter ile gönderildi. Şahsın böbreklerinin İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi ve karaciğerinin ise yine Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılacak olan operasyonlar ile organ bekleyen hastalara nakledileceği öğrenildi.
Hasta yakınlarının büyük bir anlayış gösterdiğini ve Organ bağışlarının arttırması gerektiğini belirten Dr. Oğan, ?Hiç kimse organ bağışlamaktan çekinmesin. Organ bağışlama, halk arasında ‘Organlarını parayla sattı’ gibi değişik şekillerde yorumlanıyor. Organlarını bağışlayanlar, bunlara aldırmadan rahatça her ortamda yaptıklarını açıkça söyleyerek örnek olsun. Bu hayırlı bir iş. Kendi çevremizde de organ bağışı ihtiyacı doğabilir” dedi.
Hastadan alınan kalp ve akciğerlerin aynı hastaya nakledileceğini hatırlatan Oğan, iki naklin birlikte yapılmasının Türkiye’de son derece nadir görülen bir olay olduğunu açıkladı. Bu nedenle bu organların daha çabuk yerine ulaşması için helikopter tahsis edildiğine dikkat çeken Oğan, ”Aydın için üzerimize düşen organ verme işlemini bir kez daha yerine getiriyoruz. Bu yıl Aydın’da altıncı kez organ bağışı gerçekleşiyor. Bu Aydın için oldukça iyi bir rakam” diye konuştu.
Erkan Sevgili’nin oğlu Coşkun Sevgili ise, babasının organlarını bağışlamaya ailecek karar verdiklerini ifade etti. Babasının organlarıyla diğer insanlarda yaşamaya devam edeceği için bu kararı aldıklarına değinen Sevgili, organları alan kişilerden sadece babası için dua etmelerini istedi. Sevgili, organ bağışlamanın önemli olduğunu ve aynı durumda bulunan kişilerin de organ bağışı yapabileceklerini sözlerine ekledi.

(İHA)

Share