logo

15 Eylül 2007

Aydın Ziraat Odası çiftçinin hakkını Ankara’da arayacak

Aydın Ziraat Odası Eylül Ayı koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda kuraklık dolayısıyla zor günler geçiren çiftçinin zararının birinci ağızdan yetkililere aktarılması için Aydın Ziraat Odası yetkililerinin Ankara’ya gitmesi karlaştırıldı.
Aydın Ziraat Odası Toplantı Salonunda yapılan toplantı Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı başkanlığında gerçekleşti. Toplantının en önemli konusu son zamanların en çok konuşan meselesi olan kuraklık oldu. Kuraklığın üreticilere verdiği zararın en aza indirilmesi için neler yapılması gerektiğinin konuşulduğu toplantıda kuraklık ve pamuk toplama ücretleriyle ilgili kararlar alındı.
Toplantıda alınan kararlarla ilgili bilgi veren Aydın Ziraat Odası Genel Sekreteri Zeki Sarıoğlu, Aydın’da 2006-2007 yılı üretim sezonundaki yetersiz yağışlar ve yaz aylarında etkili olan yüksek sıcaklıkların ürünleri çok fazla etkilediğini söyledi. Bu doğrultuda kuraklıktan dolayı Aydınlı üreticinin sıkıntısını birinci ağızdan aktarmak için Ankara’ya gitme kararı aldıklarını ifade eden Sarıoğlu, “Kuraklığın, yetiştiriciliğini yaptığımız başta incir olmak üzere, zeytin, kestane, pamuk, mısır gibi ürünlerdeki olumsuz etkilerini ilgili bakanlık ve yetkililerine anlatmak ve bu konuda Tarım İl Müdürlüğü Koordinesinde Pamuk Tarım Satış Kooperatifi, Pamuk Araştırma Enstitüsü ve odamız temsilcisinin katılımıyla hazırlanan ‘2007 yılında Aydın ilinde kuraklığın tarıma etkileri’ Komisyon raporunu iletmek üzere Aydın Ziraat Odaları başkanları olarak Ankara’ya gidilecek” dedi.
Diğer yandan pamuk toplama ücretlerinde birlikteliği sağlamak ve muhtemel anlaşmazlıkları gidermek bakımından toplantıda bazı kararlarında alındığını ifade eden Zeki Sarıoğlu, “İlimize dışardan gelen yatılı amale için, dayı başı ücreti dahil olmak üzere 1. ve 2. el pamuk toplama ücreti kilo başına 20 YKr olarak belirlendi. Yerli amale için ise her ziraat odasının kendi bölgesinin şartları doğrultusunda değerlendirme yaparak fiyat belirlemesine karar verildi” Şeklinde konuştu.

(İHA)

Share