logo

21 Haziran 2013

Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği’nden Çağrı: “Ay Yıldızlı Bayrağını, Tencere-Tavanı Al Sen de Katıl…”

Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği tarafından, Taksim Gezi Parkı Direnişi eylemleri başta olmak üzere Türkiye gündemi ve Aydın yerelindeki son gelişmelere ilişkin olarak, dün birlikteliğin hassasiyetlerini ve düşüncelerini açıklayan bir basın bildirisi yapıldı.

Katılımcı kuruluşlardan Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şubesi, Alevi Kültür Derneği 4. Bölge Aydın Merkez Şube Başkanlığı, Belediye-İş Sendikası Aydın Şube Başkanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Başkanlığı, Cumhuriyet Kadınları Derneği Aydın Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Aydın Şubesi, İşçi Partisi Aydın İl Başkanlığı, Milli Merkez Aydın Temsilciliği, Türkiye Gençlik Birliği ve Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi'nin ortak metni olan bildiriyi, Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği Dönem Sözcüsü Hüseyin Çetin yaptı.

Basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

“Yurtsever Aydınlılar, Değerli Basın Emekçileri,

 Aydın İlinde 2 Nisan 2013 tarihinde kurulan Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği sendika, dernek ve siyasi partilerden oluşan 10 bileşeni ile kurulduğu tarihten bugüne kadar birçok başarılı eyleme imza atmıştır.

Kurulan birliktelik, ülkemizin birçok ulusal hassasiyetlerinde olduğu gibi Taksim Gezi Parkı’ndan başlayıp tüm yurda yayılan halk eylemlerinde aktif rol oynamakta, halkımızın duygu ve düşüncelerini Aydın’da gerçekleştirilen eylemlerde başarılı şekilde ortaya koymaktadır.

İktidar tarafından, Atatürk Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya ve ülkeyi bölmeye yönelik hareketler, komşu ülkelere karşı yapılan saldırgan tutumların artık halkımıza zarar verip, çok sayıda can alıcı boyutlara varması, Ata’mıza ayyaş diyecek kadar küstahlık ve hainliğe varan hakaretler, yönetimdeki tarikat-cemaat zihniyetinin Cumhuriyet devrimlerine ve halkımızın çağdaş yaşam alanlarına saldırıları bu toplumsal patlamaya sebep olmuştur.

Yıllardır büyük önderimiz Atatürk'e, ilkelerine, devrimlerine ve cumhuriyet kurumlarına dil uzatanlar, bayrağımızı ve T.C. harflerini kısıtlayanlar, ulusal bayramlarımızı yasaklayanlar, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devletine karşı olanlar sivil darbe yaparak, ileri demokrasi diyerek ileri faşizm getirmişlerdir. Taksim Gezi Parkı ile başlayan süreçte halkın demokratik tepkilerini bile hazmedemeyen siyasi iktidara yeter artık diyerek karşı koyan ve 31 Mayıs gününde başlayan toplumsal hareket, ülkemiz için yepyeni bir dönüm noktası olacaktır. Artık Türk milleti yapılanlara dur demek için alanlara dökülmüş ve siyasi iktidara gereken dersi vermek için bütünleşmiştir.

Bu bağlamda iktidar, halkımızın Türk bayraklarını dalgalandırıp, tencere-tava çalıp, ışık açıp kapatıp uyguladığı ulusal nitelik taşıyan anayasal haklarını kullanarak yaptığı eylemleri ısrarla anlamamaktadır. Mevcut iktidar halk üzerindeki baskıyı devam ettirerek, eylemcileri ‘‘çapulcu’’ diye aşağılayıp, eylemcilerle ‘‘tencere tava hep aynı hava’’ diye dalga geçerek bu meşru tepkiyi geçiştiremez ve bu olayları çözemez.

Halkımız Recep Tayyip Erdoğan’ın diktatörvari padişah tavırlarını ve bu zihniyetle ülkeyi yönetmesini artık kabul etmemektedir. Halkın sel olup akan, büyük çoğunluğunu ülkemizin aydınlık geleceği gençlerin oluşturduğu, yediden yetmişe herkesin katıldığı ve hükümeti istifaya davet ettiği tepkisini, bu gürültü iki –üç ağaç yüzünden çıkarılıyor, benim arkamda %50 var diyerek çözmek mümkün değildir.

Eylemcilerin çok büyük çoğunluğu hep bir ağızdan, coşku ile ‘‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’’ ve ‘‘Hükümet İstifa’’ sloganları atmaktadır. Devam eden ve halkın tepkisinin azalmadığı eylemlere rağmen, hala faşizanca müdahaleye devam eden,  tekerlikli sandalyedeki engelli yurttaşa bile su sıkan, hatta kendi kitlesini eylemcilerin üstüne kışkırtan ve adeta bir iç savaşa gidişi arzu eden Recep Tayyip Erdoğan iktidarı artık meşruiyetini kaybetmeye doğru gitmektedir.

Geldiğimiz noktada, Türkiye Cumhuriyet’ine ve Atatürk Devrimlerine sahip çıkmaya, çağdaş yaşam şeklimizi devam ettirmeye yönelik eylemlerin, milli hükümete kavuşana kadar tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da devam edeceğini düşünmekteyiz. Kuva-yı Milliye torunu Aydın’lıların milli nitelik taşıyan bu eylemlerine, önceden olduğu gibi bundan sonra da Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği önderlik edecektir.

Eylemlere devam ederken, halkımızı doğru, haklı ve meşru eylemde bulunma adına bazı hususlarda uyarma ihtiyacı hissediyoruz:

Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği milli karakterli, Atatürk’te birleşenlerin bir araya geldiği bir oluşumdur. Yaşadığımız eylemler bize bazı yıkıcı ve bölücü fikre sahip eylemcilerin ‘‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’’ sloganından rahatsız olduğunu göstermiştir. Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği yapacağı her etkinlikte bu sloganı gür bir sesle haykırmaya devam edecektir. Atatürk’te birleştik ve birleşe birleşe kazanma düşüncesindeyiz.

Özellikle bölücü başı cani Apo’nun kendi yandaşlarına meydanlara çıkın talimatı bu hassasiyetimizi daha da arttırmaktadır. Ayrıca meclisteki terör örgütünün siyasal uzantısı olan partinin eylemler açılımı desteklemek için yapılıyor açıklaması da tamamen asılsız ve kabul edilemez bir açıklamadır.

Yaşanan olaylar için, “düğmeye dışarıdan basıldı” diyen başbakan, içeriği bilinmeyen açılım sürecinin, Silivri zulmünün, yeni petrol yasasının ve İsrail’in NATO üyeliğine kabulünün ardındaki dış desteği söyleyememektedir. Artık ihanete karşı, yurtsever olma zamanıdır. Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği ulusumuzun bu karanlık günlerinde bizi aydınlığa ulaştıracak yolu gösterecek ışık olacaktır.

Günlerdir süren bu direnişin sembolü ay yıldızlı bayrağımız,  gerçek önderi de Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Atatürk’ün gençleri, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak için meydanlarda yerlerini alarak, emperyalizme ‘dur’ demek için yeniden Mustafa Kemal Atatürk demektedirler. Atatürk ile başaracağına inandığımız Türk Gençliği’ne, millet olarak güvenimiz tamdır.

Anadolu topraklarında esen Mustafa Kemal Atatürk’ün özgürlük rüzgarı ve yanan aydınlanma ateşi, siyasi iktidarı ve dolaylı ya da dolaysız destekçilerini tarihin karanlık sayfalarına gömecektir. Hep birlikte Atatürk’e yürüyeceğiz.

Son olarak altını çizerek vurguluyoruz ve ilan ediyoruz ki Atatürk’te birleşenlerin, Mustafa Kemal’in askerlerinin eylem yeri Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği’dir.

Tüm yurtsever Aydınlılar’a çağrımızdır ay yıldızlı bayrağını, tencere-tavanı al Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği’nin eylemlerine sen de katıl…”

(Güçlü ÇEZİK)

Share