logo

30 Kasım 2007

Aydın İl Koordinasyon Kurulu 2007 yılı son toplantısı yapıldı

Aydın İl Koordinasyon Kurulu 2007 yılı son toplantısı yapıldı. İl Özel İdaresi Meclis Salonunda Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu başkanlığında yapılan toplantıya , Aydın İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Sebahattin Azazi ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve yatırımcı kuruluşlar ve daire müdürleri katıldı. Toplantıda kurum ve kuruluşların yetkilileri yaptıkları yatırımlar hakkında bilgiler sunulurken, yatırımcı kuruluşlar kendilerine yöneltilen soruları cevaplandırdı.
Vali Yardımcısı Çobanoğlu açılış konuşmasında, 18 Ekim 2007 tarihinde yürürlüğe giren yeni yasa gereği önümüzdeki yıldan itibaren il koordinasyon kurulu toplantılarının yıl içerisinde üç kez yapılacağını hatırlattı. Bu toplantılardan Haziran ayı toplantılarının büyük önem arz ettiğini belirten Çobanoğlu, “Bu toplantıda ilin yatırım teklifleri görüşülecek ve yatırımlarla ilgili olarak valilik makamının görüşleri iletilecektir. Önümüzdeki yıldan itibaren her ildeki yatırımlar Devlet Planlama Teşkilatı tarafından izlenecek bir sisteme kayıt edilecektir. 2007 yılında ilimizdeki 267 adet ana ve alt projeden 54 tanesi bitirilmiştir. Bu yatırımların tamamı için 2 milyar 220 milyon YTL bedel hesaplanmış, bu dönem için 259 milyon YTL ödenek verilmiştir. Bu ödeneğin 176 milyon YTL’si harcanarak projelerde yüzde 66 nakdi ve yüzde 72 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. 2007 yılı ilimiz için başarılı bir yıl olmuştur” dedi.
“ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEDE AKDENİZ ÜLKELERİNE ÖRMEK OLUYORUZ”
Toplantıda Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün faaliyetlerini anlatan Bölge Müdürü İbrahim Aydın, orman yangınlarıyla mücadelede başarılı bir sezon geçirildiğini ifade etti. 2006 yılında bölge müdürlüğü sahasında 326 orman yangına müdahale ettiklerini açıklayan Aydın, bu yangınlarda 3 bin 462 hektar alanın zarar gördüğünü kaydetti. Aynı dönemde Aydın’da meydana gelen 60 yangında 664 hektar ormanlık alanın zarar gördüğüne işaret eden Aydın, “2007 yılında ise 70 yangında zarar gören alan miktarı 240 hektara düşmüştür. Rakamlar müdürlüğümüzün orman yangınları ile mücadeledeki başarısını destekliyor. Önceki günlerde Yunanistan’a yaptığımız gezide orman yangınlarıyla mücadelede önemli bir mesafe kat ettiğimizi gördük. Bizim 20 yılda kaybettiğimiz ormanı onlar bir yılda kaybettiler. Orada yanan alanlardaki ağaçların kesilmediğini, haliyle de yenilerinin dikilmediğini gördüm. Oysa biz yanan alanları aynı yıl içerisinde temizleyerek, ağaçlandırma çalışmaların yapıyoruz. Orman yangınlarıyla mücadelede Akdeniz ülkelerine örnek olduğumuzu görmek ülkemiz adına, mutluluk verici bir tablo olarak karşımıza çıkıyor” ifadelerine yer verdi.
Toplantıda yatırımcı kurum ve kuruluşların temsilcileri çalışmaları ve karşılaştıkları sorunların çözümü konusunda görüş alışverişinde bulundular.

(İHA)

Share