logo

07 Eylül 2007

Alinda Antik Kenti’nde Arkeolojik kazılar başlıyor

Aydın’ın Karpuzlu ilçesi’ndeki Alinda Antik Kenti’nde arkeolojik kazıların 20 Eylül 2007 tarihinde başlayacağı bildirildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Karpuzlu Belediye Başkanı Hayrettin Anmak, Avusturya Bilimler Akademisi’nden Arkeolog Dr. Peter Ruggendorfer ve ekibinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izin doğrultusunda 20 Eylül’de kazı çalışmalarına başlayacağını söyledi. Uzun süredir Alinda Antik Kenti’nin kazı çalışmaları için yoğun gayret sarfettiklerini ve bu emeklerinin karşlığını aldıklarını kaydeden Başkan Anmak “Dünyaca ünlü Avusturya Bilimler Akademisi’nden Arkeolog Dr. Peter Ruggendorfer talebimize olumlu yanıt vererek, ilk planda yüzey araştırmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığımıza izin müracatında bulunmuştur. Taleplerine Bakanlığımızca da olumlu yanıt verilmiştir. Kendisi ile yaptığımız görüşmede 20 Eylül tarihinde ilk çalışmalarını yapmak üzere Karpuzlu’da olacaklarını bildirdiler. Alinda Antik kentinde kazıların başlaması, beldemizin turizm merkezi haline geleceği, tarih turizminin merkezi olacağı anlamını taşımaktadır. Aynı zamanda bir dönem burada yaşayan bir medeniyetin izlerinin tarih sahnesine çıkartılması bilim tarihine de ışık tutacaktır” dedi.
Dr. Peter Ruggendorfer ise Alinda’nın gerçekten çok büyük bir yerleşim merkezi olduğunu kaydederek “Kazı için tarafımıza görev verilmesi bizleri de mutlu etmiştir. Karpuzlu büyük bir hazineye sahip ancak burada bir kazı çalışması yapılmadığı için bu hazine bugüne kadar ortaya çıkartılamamıştır. Belediye Başkanımız gerekli altyapının oluşturulması ve destek sağlanması konusunda yardımcı olacaklarını bildirdiler. Alinda kazılarının başlaması için ön hazırlıklarımızı bir an önce bitirerek, çalışmalara başlamak için bizde elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.
Arkeolog Dr. Peter Ruggendorfer, 5 kişilik ekibiyle 20 Eylül tarihinde Karpuzlu’ya gelerek yerleşim ve kazı alanının harita çalışmalarına başlayacağını söyledi.

(İHA)

Share