logo

27 Temmuz 2013

Alevilerden Başkan ALICIK’a Teşekkür Ziyareti

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ve beraberindeki heyet, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ı makamında ziyaret etti.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ile beraberindeki heyette bulunan genel yönetim kurulu üyelerinden Kurtuluş Geyik, Şükrüye Turan, Ali Aktaş ve Hüseyin Karakaş ile Kuşadası Alevi Kültür Derneği Başkanı İsmail Kırancı, Selçuk Alevi Kültür Derneği Başkanı Yaşar Aydın, Buca-İzmir Alevi Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Akçay, Beyler Bingöl, Aydın Alevi Kültür Derneği Başkanı Rıfat Arslan ve Nazilli Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Haydar Yetim ve Nazilli Alevi Kültür Derneği yönetim kurulu üyeleri Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’a ilçede yaşayan Alevilere verdiği destek ve Cem Evine verdiği katkılardan dolayı teşekkür edildi.

Ziyarette yaptığı konuşmasında yeni yapılan anayasa değişikliklerinin tamamında Alevilerin hak ve özgürlük talepleri ile ilgili bir gelişim olmadığını ifade eden Doğan Demir; “Bu süreç çok önemli bir süreç. Bundan sonraki süreçte her ne kadar parlamento kapansa bile bu süreçte Alevilerin temel hak ve özgürlükleri çok ciddiye alınır. Eşit yurttaşlık olan talebimizi yerine getirileceği bir alan olur. Yapılacak olan yeni anayasan beklentimiz 75 milyon insanı kapsayacak bir değişiklik olmasını bekliyoruz. Barış sürecinin konuşulduğu bir alanda inanç özgürlüğünün yaşandığı bütün taleplerin karşılanabileceği alan olsun istiyoruz” şeklinde konuştu.

Alevilerden çok Alevi dostlarının süreci çok iyi takip etmesi gerektiğini söyleyen Demir , “Özgürlük, emek ve inanç konularında karşılaştığımız sıkıntılara Sünni dostlarımızın da sahip çıkması gerekiyor" dedi. Demir, Alevilerin sorunlarının çözümünde sivil toplum kuruluşlarının desteklerini beklediklerini, demokratik yollardan haklarımızı alamamaları halinde meydanlara bile inebileceklerini sözlerine ekledi.

Barış kelimesi kulağa çok hoş geliyor ama inançların yok sayıldığı bir ülkede barıştan söz edilemez olduğunu hatırlatan Başkan Alıcık, toplum içinden akil insanlar seçerek 75 milyon kişiye haksızlık yapıldığını söyledi. Türkiye'de artık huzur ve barış içinde yaşanması gerektiğini ifade eden Alıcık, “20 milyon Alevi'nin inancını yok sayarak bu ülkede barış sağlanamaz. Topyekûn barış sağlanacaksa bütün toplumların talep ve beklentilerinin masaya yatırılması gerektiğine inanıyorum" dedi.

PLAKETLE ONURLANDIRDILAR

Ziyaretin sonunda Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’a Nazilli Alevi Kültür Derneğine yapmış olduğu desteklerden dolayı teşekkür plaketi takdim ederken, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık da geçen Mart ayında yapılan seçimlerde Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanlığına seçilen Doğan Demir’e hayırlı olsun dileklerinde bulunarak plaket takdim etti. Başkan Alıcık ayrıca Nazilli’ye özgü ürünlerin ve yerel yazarlara ait kitapların bulunduğu paketi hediye etti.

(İHA)

Share