logo

01 Ekim 2007

Akdoğan: “Askeri yüksek idari mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi”

”Bedelli askerlik hizmetinin geçersiz olduğu” iddiasıyla yeniden askere alınması gündeme gelen Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin (AYİM) ”yürütmeyi durdurma kararı verdiğini” bildirdi.
Akdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, ”yasal sürecin kendisini haklı çıkardığını” savunarak, ”AYİM’e başvurmuştum. Bu akşam saatlerinde aldığım bilgiye göre mahkeme itirazımı haklı görerek yürütmeyi durdurma kararı verdi” dedi.
1982 yılında şirketlerinin Avusturya şubesinde rehber ve pazarlama sorumlusu olarak görevlendirildiğini, Avusturya devletinden oturma, Avusturya Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışma izni aldığını, çalışmalarını her yıl belgelendirdiğini kaydeden Akdoğan, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:
”Üç yılı askerlikten önce, üç yılı da askerlikten sonra olmak üzere, altı yıl boyunca zaman zaman Kuşadası’na da gelerek bu görevi sürdürdüm. Şirketimi ve Kuşadası’nı yurt dışında temsil ettim. Yürürlükte bulunan Askerlik yasası gereğince Avusturya’daki Türk Konsolosluğuna belgelerimle başvurarak, ‘Bedelli Askerlik’ yapma talebimi ilettim. Konsolosluk gerekli yasal incelemeleri yaparak, bedelli askerlik şartlarını taşıdığımı Türk makamlarına bildirdi. Askerlik Şubeme gelerek başvurumu yaptım ve 14 Aralık 1985 tarihinde Burdur da birliğime teslim oldum ve 14 Şubat 1986 tarihinde askerlik yükümlülüğümü tamamlayarak terhis edildim.”
Gerek askerlik süresi boyunca, gerekse Avusturya’daki çalışması sırasında babası Naci Akdoğan’ın ”Oğlumun sigorta hakkı yanmasın” düşüncesi ile Türkiye’de de sigorta primleri yatırdığını öğrendiğini ifade eden Akdoğan, açıklamasında şunları kaydetti:
”Askerlik görevim sonrasında da Avusturya’da görev yaptım. Bu süreler zarfında da babam sigorta primlerimi yatırmaya devam etmiş. 1994 seçimlerinde, siyasi rakiplerimin bu sigorta konusunu şikayet etmeleri nedeniyle ben ve babam ifade vermiştik. Yapılan askeri ve adli soruşturmada hiçbir olumsuzluk ve suç unsuru olmadığı ortaya çıkmıştı. Ancak yine bu konuda Askeralma Dairesi Başkanlığından, 2006 yılında başlattığı yeni bir soruşturmada, yurt dışında bulunduğum sürelerde (Türkiye’de sigorta primi ödenmesinin, Türkiye de bulunduğum anlamına geldiği) şeklinde bir karar çıkması sonucu, askerlik görevimi eksik yaptığım gerekçesi ile askere davet edildim. Askerliğim konusunda en ufak bir şüphem yoktur.”
Akdoğan’ın geçtiğimiz aylarda kendisine ”bedelli askerlik hizmetinin geçersiz olduğu ve askerlik şubesine teslim olması” şeklinde yazı gelmesi üzerine askeri mahkemeye yaptığı başvurunun reddedildiği belirtildi.
Aydın Valiliğinden ”yakalandığı yerde askere alınması” yönünde talimat çıkması üzerine rapor alan Akdoğan’ın bu arada Askeri Yüksek İdare Mahkemesine ”yürütmeyi durdurma” başvurusunda bulunduğu kaydedildi.(AA)

(Mücadele)

Share