logo

27 Ağustos 2007

2007 yılında tarım arazilerinde meydana gelen yangın sayısı arttı

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, önümüzdeki beş günlük sürede orman yangını tehlikesinin hat safhaya ulaşacağını belirtti.
2007 yılı yangın sezonunu değerlendiren Aydın, bu yıl daha çok tarım arazisi yangınlarıyla karşı karşıya kaldıklarını ve İç Anadolu Bölgesi’ndeki sıcaklık düşüşlerinin neden olduğu poyraz rüzgarının bölgemizde büyük orman yangınlarına neden olabileciğini belirtti. Orman Müdürlüklerinin asli görevleri olmamasına rağmen bu yangınlara da müdahale ettiğini hatırlatan Aydın, “Ülkenin tüm zenginlikleri bizim için büyük önem taşımaktadır. Alınan önlemler sayesinde bu yıl meydana gelen orman yangınlarında zarar gören arazi miktarında ciddi bir azalma oldu. 2006 yılı içerisinde meydana gelen 36 ayrı orman yangınında toplam 592 hektar ormanlık alan zarar gördü. Bu yıl yangın sayısı 51’e yükselirken yanan alan miktarı 235 hektara düştü. Bu düşüsün en önemli sebebi tedbirlerin artırılması ve helikopter sayısının çoğaltılmasıdır. Bölgemizde 4 helikopter, 3 uçak ve 177 arazöz ile yangınlara en kısa sürede müdahale edilmektedir. Buna karşılık geçtiğimiz yıl bölgemizde 78 tarım arazisi yangını meydana gelirken, bu rakam bu yıl 151’e yükseldi. Tarım arazilerinde meydana gelen yangınların en büyük nedeni anız yakımıdır. Bu durumun önüne geçmek için çiftçilerimize gerekli bilgilendirmeler yapılmalıdır” dedi.
Orman yangınlarıyla mücadele ederken kamu kuruluşlarından büyük destek aldıklarını ifade eden Aydın, belediye itfaiyelerinde arazi koşullarına uygun araçların bulunmadığını hatırlattı. Önümüzdeki 5 günlük süre içersinde yangın tehlikesinin hat safhaya çıkacağını kaydeden Aydın, İç Anadolu Bölgesi’ndeki sıcaklık düşüşlerinin neden olduğu poyraz rüzgarının büyük orman yangınlarına neden olmasından endişe ettiklerini belirterek herkesin yangına karşı hassas davranmasını istedi. Aydın, “Sıcaklıkların 40 derecenin üzerine çıktığı, nemin yüzde 20’lerin altına indiği ve rüzgarın olduğu ortamlarla ormanlık alanların nemi kuruyor. Bu en küçük ateşin ileriye doğru atarak yayılmasına neden oluyor. Bu nedenle bu günlerde çok dikkatli olmalıyız. Yangınlara zamanında müdahale zararın boyutlarını küçültüyor. Bölgemizde yanan alanların imara açılacağı gibi bir yanlış inanç var. Yanan alanlar bu güne kadar ne 2B, ne otel ne de konut oldu. Daha öncede durum aynıydı şimdide aynı. Yanan alanlar aynı yıl içerisinde ağaçlandırılıyor” diyerek kamuoyundaki bu yanlış anlaşılmaya da önlemek istediğini belirtti. Ayrıca Aydın, “Yangınlarla mücadelede belediye ekiplerine büyük görevler düşmektedir. Bu konuda orman ve arazi yangını ayrımına son verilmesi gerekiyor. Orman işletmelerinin ayrım yapmaksızın yangınlara müdahale ettmektedir. Kırrsal alanlardaki tüm yangınların sorumluluğunu bizim üstümüsdedir. Yangınlarla mücadele tek kurum tarafından yapılmalı. Mesela Fransa’da durum böyledir. Ve yangınlarla mücadelede önemli bir başarı sağlanmıştır. Makine parkının dağınık olması mücadeleyi zorlaştırıyor. Eğer elinizde toplu bir güç olursa daha iyi organize olursunuz. Ama mevcut durumda belediyelerimizin katılarıyla yangınlarla mücadelemize devam etmek zorundayız” diye konuştu.

(İHA)

Share