logo

01 Kasım 2017

“ŞİŞELEME TESİSİ KURACAĞIZ”

2017-2018 Yılı Zeytin ve Zeytinyağı Hasadı Açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti.

Germencik İlçesi Hıdırbeyli Mahallesi’nde bulunan Olea Zeytinyağı Fabrikası’nda yapılan Zeytin ve Zeytinyağı Hasadında konuşan Belediye Başkanı Ümmet Akın; “Amacımız zeytinyağını tesisleştirmek, şişelemek ve paketleme olarak satmak.” dedi.
Düzenlenen etkinlikte, protokol üyeleri tarafından zeytin ağacının ilk hasadı, ardından da üretim hattına dökülen zeytinlerden sezonun ilk zeytinyağı üretilerek tadına bakıldı.
Germencik Belediyesi tarafından düzenlenen 2017-2018 Yılı Zeytin ve Zeytinyağı Hasadı etkinliğine; Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, Germencik Kaymakamı Ayhan Işık, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, Olea Zeytinyağı Fabrikası Genel Müdürü Tuncay Akyel, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.
AKYEL: “BELEDİYEMİZ, BÖLGESEL KÜLTÜRE ÖNEM VERİYOR”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen Olea Zeytinyağı Fabrikası Genel Müdürü Tuncay Akyel, “Bu etkinlik fikrinin bizde oluşmasının tek bir kıvılcımı Belediyemizin yaptığı hizmetler. Çünkü Germencik içerisinde muhtelif yerleşim birimlerine yapılan kültürel uygulamalar belediyemizin bölgesel kültüre ne kadar önem verdiğini bize hissettirdi. Ve biz bu kıvılcımla Sayın Ümmet Başkanımızı ziyarette bulunup kendi tesisimizde yaptığımız güncellemenin onlar içinde bir etkinlik fırsatına dönüşmesini teklif ettik. Bölgede buna benzer etkinlikler özellikle zeytin ve zeytinyağı konusunda gelişir ise eminim Germencik zeytininin marka olmasını hep birlikte başarmış oluruz.” dedi.
ÇONDUR: “ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ”
Akyel’in ardından Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur ise, Aydın’ın Türkiye’de yağlı zeytin ve zeytinyağı üretiminde ilk sırada yer aldığını vurgulayarak; ” Bu başarımızın arkasında da bu tesislerimiz yer almakta. Modern tesislerimizin artması ile birlikte zeytinyağı kalitemizin artışı, zeytinyağındaki markalaşma çalışmaları sayesinde Aydın zeytinyağının daha iyi yerlerle gelmesini temenni ediyoruz. Bu bağlamda yeni üretim sezonunda üreticilerimize, tüccarlarımıza, sanayicilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.
AKIN: “ŞİŞELEME TESİSİ KURACAĞIZ”
Son olarak kürsüye gelen Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’da önümüzdeki günlerde Germencik’te şişeleme tesisi kuracaklarını kaydederek; “Önümüzdeki günlerde mutlaka Yerel yönetim olarak Germencik’te 18 bin ton civarında olan zeytinyağımızı şişeletme tesisi kurmayı düşünüyoruz. Tabi ki bunu üretici tarafıyla yapacağız. Sıkım tesisleri olan zeytinyağı fabrikası olan arkadaşlarla birlikte çalışarak bir de pazarlama ayağını oluşturacağız. Aydın ilimizde araştırmalarımıza göre en büyük sorunun bütün ürünlerimizin ham olarak ilden çıktığını tespit ettik. Yani işlenmeden, yakın ve uzak illere satıldığını gördük. Bu incirde de, zeytinde de, kestane de, zeytinyağında da böyle. Biz hem Germencik, hem de Aydın geneliyle ilgili tesisler yapılması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.
“HADİSE DOPİNGİ”
“Amacımız zeytinyağını tesisleştirmek, şişelemek ve paketleme olarak satmak.” diyen Başkan Akın konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Ben bütün katılımcı arkadaşlarıma şimdiden zeytinyağı sezonumuz hayırlı uğurlu olsun diyorum. İnşallah bu yıl bereketli bir yıl olur, öyle de görünüyor. İncirde gördüğümüz Hadise dopingini inşallah zeytinyağında da görürüz. Bir festivale dönüştürebilir miyiz bilmiyorum ama biz Hadise’yi getirdik getirdik, incir satışları kat kat arttı.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Germencik İlçe Müftüsü Recep Çalışkan 2017-2018 zeytin ve zeytinyağı hasadı için dua etti.
Daha sonra protokol üyeleri tarafından Zeytinyağı ağacının hasadı yapıldı.
Üretim hattına zeytin dökümünün akabinde sezonun ilk zeytinyağı elde edilmiş oldu.
(KUDRET CAN)

Share