logo

25 Ekim 2017

ÇARIKLAR, KURAN KURSU VE OKUMA EVİ’NE KAVUŞTU

Germencik Belediyesi tarafından Çarıklar Mahallesi’ne yapılan Çarıklar Meydanı Kuran Kursu ve Okuma Evi’nin açılışı yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Açılışta konuşan Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın; “Artık Türk Milletinin uyanma zamanı geldi.” dedi.
Çarıklar Mahallesi’ne yaptırılan Kuran Kursu ve Okuma Evi’nin açılış törenine; Germencik Belediye Başkanı Ayhan Işık, Belediye Meclis üyeleri, Mahalle Muhtarı Hasan Koç, MHP İlçe Başkanları ve Çarıklı mahalle sakinleri katıldı.
AKIN: “KÖYLERDEKİ ÇARPIK YAPILAŞMAYA ÖRNEK OLACAK”
2 yıl önce Çarıklar Mahalle Muhtarı Hasan Koç, Mahalle İmamı Ahmet Karasu ve mahalle halkının öncülük ettiği Kuran Kursu ve Okuma Evi taleplerini değerlendiren Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, başlattıkları projeyle hemşehrilerinin bakış açılarını değiştirdiklerini belirterek; “Bu projeyle köylerdeki çarpık yapılaşmayı bugünden itibaren bir adım atalım diye yola çıktık. Buna öncülük yapan tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
“TÜRK MİLLETİNİN UYANMA ZAMANI GELDİ”
Akın, Türk milletinin uyanma zamanın geldiğini düşündüğünü vurgulayarak; “Uyanmaya bir adım atan Belediye Başkanı’nız olarak herkese uyanma yolculuğuna çıktığımızı ifade etmek istiyorum. Bugün kuran kursu, okuma evinin ve imam lojmanının ayrıca kendi oturduğumuz evlerinde buna örnek olarak yapılmasını istediğimiz için böyle bir projeyi gerçekleştirdik. Evlerimizin içinde de ebeveylerimizle, çocuklarımızla birlikte başlayan okuma yolculuğunu hep birlikte gerçekleştirelim diye bunu Çarıklar’dan başlattık. Evde anne babanın çocuğunu biz bilinciyle yetiştirmesi için bizim bu gibi barınacak evlere ve okuma evlerine, kütüphanelere ihtiyacımız var. İnşallah önümüzdeki günlerde de Aydın’ın geneline bunu yaymayı düşünüyoruz.” dedi.
“DİĞER KÖYLERDE DE YAPACAĞIZ”
Çarıklar’da ve diğer bütün köylerde bu tür binalar yapılabileceğini kaydeden Akın; “Bizim yerimiz, yurdumuz yaşadığımız yerler. Neden, köylerdeki vatandaşlar ilçelere ya da büyükşehirlere gitmek istesin? Oralarda da çok büyük zenginlikler yok. Esas zenginliğimiz burada. Çarıklar’ın meydan ve okuma evinin açılışında bizi yalnız bırakmayan hemşehrilerime teşekkür etmek istiyorum. Bu bir örnek olacak. Diğer köylerde de bu gibi uygulamalar yapacağımızı da ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Çarıklar Kuran Kursu ve Okuma Evi’nin açılış kurdelası protokol ve mahalle sakinlerinin katılımı ile gerçekleşti.
Açılış töreninde katılımcılara Germencik Belediyesi tarafından lokma ve incir ikramında bulunuldu.
(KUDRET CAN)

Share