logo

13 Eylül 2017
Genel

“HEDEFİMİZ YILLIK 500 MİLYAR DOLAR İHRACAT”

Aydın Sanayi Odası Başkanlığı organizatörlüğünde AR-GE ve Tasarım Merkezleri Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

AYSO Konferans Salonu’nda Toplantı Salonu’nda gerçekleşen bilgilendirme toplantısına; AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunuş Şahin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Ekrem Türker Fidan, Sanayi İl Müdürü Şeref Yazıcı, Aydın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Tunay Çoban ve AYSO üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Aydın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Tunay Çoban, Arge çalışmaları ile ilgili olarak katılımcılara bilgiler verdi.
“GÜÇLÜ BİR EKONOMİYE SAHİP OLMAK ZORUNDAYIZ”
Çoban, dünyada yoğun bir ekonomik yarış olduğunu hatırlatarak; “Bu yarış zaman zaman dünya üzerinde çeşitli çatışmalara neden oluyor. Son yüzyılda yaşadığımız savaşlara baktığımızda bu ekonomik rekabetten pazar payı yarışından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü ekonomik olarak güçlü ülkeler dünyayı yönetiyorlar. Onların sözü geçiyor. Ekonomisi zayıf ülkeler ise, çeşitli sosyal çalkantılar ile kendi içerisinde uğraşmak durumunda kalıyorlar. Bu ülkeler aynı zamanda dış müdahaleye açık hale geliyorlar. En sonunda da çeşitli kargaşalarla dağılıp, parçalanabiliyorlar. Türkiye olarak da çok zor bir coğrafyadayız. Küresel güçlerin coğrafya üzerinde plan ve hedeflerinin olduğunu biliyoruz. Bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak bu topraklarda bağımsız olarak güçlü bir ekonomiye sahip olabilmek için emin adımlarla yürümek zorundayız. Bunun başka çıkar yolu yok. ” dedi.

“HEDEFİMİZ YILLIK 500 MİLYAR DOLAR İHRACAT”
Ekonomisi güçlü olan ülkelerin ancak yoluna devam edebileceklerini vurgulayan Çoban; “Ülkelerin tarihine baktığınızda ekonomik gücünü kaybeden, rekabet gücünü kaybeden ülkeler hep sorunlarla karşılaşıyorlar. Böyle bir çağdayız. Türkiye olarak ciddi ekonomik hedeflerimiz var. Hedeflerimizi zaman zaman dile getiriyoruz. Yıllık 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefindeyiz. Kişi başı milli gelirde 25 bin dolar hedef koyduk. Ancak son 4-5 yılda özellikle ihracatımızın  bir duraksama içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu hedeflere nasıl emin adımlarla yürüyeceğiz. Tek çözüm burada bilim ve teknoloji. Bilim ve teknolojiyi üretime, sanayiye katacağız. Teknolojiyi ele geçiren ülkeler güçlü oluyorlar. Rekabet güçleri artıyor.” diye konuştu.
Bakanlık olarak iki yıl önce çıkarılan ARGE Reform Paketi’ne de değinen Çoban, Aydın’da henüz sayı olarak çok yeterli bir seviyeye ulaşamadıklarını bu yöndeki çalışmalarının hızla devam edeceğini belirtti.
“AR-GE TASARIM MERKEZİ ÜRETİMLERİ ÖNEMLİ”

Çoban’ın konuşmasının ardından AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin ise, TÜİK rakamlarına göre ihracat rakamlarını açıkladıklarını vurgulayarak; ” 2014 yılında Aydın’ın ihracatı 744 milyon dolardı 2015’de bu 630’lara düştü. 2016’da 618’e düştü. Şimdi ise 650-602’lere doğru bir yol izliyoruz. Bu da sevindirici bir haber. 4 guruba ayırdığımız ihracat rakamlarına baktığımızda yüksek teknolojili ürünlerde başarılı değiliz. Türkiye ortalamasının altındayız. Bu anlamda Aydın’a Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin ve buna yönelik üretimlerin yapılması son derece önemli.” dedi.

AYSO üyeleri için düzenlenen toplantı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Ekrem Türker Fidan’ın,katılımcılara AR-GE ve Tasarım Merkezleri Tanıtım ve Bilgilendirme sunumu ile sona erdi.

(KUDRET CAN)

Share

BENZER HABERLER