logo

07 Eylül 2017
Genel

GENÇ AVUKATLAR YEMİNLERİNİ ETTİLER

Avukatlık stajlarını tamamlayarak avukatlık mesleğine adım atan Ayşenur Aksakbağı ve Ertan Derin yeminlerini etti.
Aydın Barosu Başkanlık Salonu’nda düzenlenen törenle avukatlık yeminlerini eden iki avukat cüppelerini giyerek ruhsatlarını aldılar.
Aydın Baro Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, Yönetim Kurulu üyeleri, Aksaray önceki Baro Başkanı Levent Bozkurt, avukatlar ve ailelerinin katıldığı törende Başkan Bozkurt, Dünyanın bütün ülkelerinde var olan, bir tek Türkiye’de olmayan Avukatlık sınavının biran önce getirilmesinin en büyük beklentileri olduğunu dile getirerek; “Savunma olarak daha da güçleniyoruz. Ancak biz bu kalabalıklaşmaya artık bir son verilmesini istiyoruz. Defalarca dile getiriyoruz. Dile getirmekten vazgeçmeyeceğiz. Artık dünyanın bütün ülkelerinde olan bir tek Türkiye’de olmayan Avukatlık sınavının biran önce getirilmesi bizim en büyük beklentimizdir. Hiç bir ülkede sınavsız avukatlık yok.” dedi.
“TOPLUMA BORCUMUZ VAR”
Yeni adli yılın üçüncü gününde düzenlenen yemin töreninde gençlere seslenen Bozkurt; “Mesleği ahlakıyla layık olduğu şekilde yapacağınıza hiçbir şüphem yok. Elbette çok kural var ama genel anlamda meslek dayanışmasını attığınız hiçbir adımda unutmayın. Sadece Adliyenin içerisinde değil, özel hayatınızın her noktasında da bu cübbeyi taşıyan, kutsal mesleği yapan birer avukat olduğunuzu asla unutmayın. Avukatın vakarına yaraşır şekilde yaşamanız bir zorunluluktur. Bu meslek herkese nasip olmaz. Bu meslek sadece para kazanmak için yapılan bir meslek değil. Ben sizin için umarım bir örnek teşkil ederim. Ne yaşarsak yaşayalım bizim topluma borcumuz var. Bu topluma borcumu mesai başlar başlamaz ödemeye devam ediyorum. Sizlerinde bu topluma borcu var. Hukukçu olmak tek başına bir ayrıcalık olduğu gibi, avukat olmak bambaşka birşeydir. Bunu meslek yaşamınız boyunca asla unutmayın.” diye konuştu.
“KİMSENİN ÖNÜNDE EĞİLMEYECEKSİNİZ”

Bozkurt genç avukatlara, cübbelerini giydikten sonra kimsenin önünde eğilmemeleri gerektiğini hatırlatarak; “Bu cübbenin ne cebi var, nede düğmesi var. Asla kimsenin önünde  önünde eğilmediğiniz gibi düğme iliklemeye de  kalkışmayacaksınız. Avukatlar bunu hiçbir zaman yapmazlar. Ucunda ölüm olsa bile bizler halkın ve hakkın sesiyiz. Umarım uzun yıllar sağlıkla mutlulukla çalışırsınız, hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Bozkurt’un konuşmasının ardından genç avukatlar Ayşenur Aksakbağı ve Ertan Derin yeminlerini edip cübbelerini giyerek, üstadlarının ellerinden ruhsatlarını aldılar.

(KUDRET CAN)

 

Share

BENZER HABERLER