logo

31 Ekim 2017
Genel

ERDOĞAN’DAN TEZCAN’A SUÇ DUYURUSU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, parti sözcüsü ve CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’ın sarfettiği “diktatör” sözü hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurusu üzerine Tezcan hakkında soruşturma başlattı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan hakkında, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesindeki yaptığı konuşmada kullandığı ifadeler nedeniyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, müvekkili Erdoğan adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na 10 sayfalık suç duyurusu dilekçesi verdi.
Tezcan’ın yaptığı konuşmaya yer verilen dilekçede, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenlenen “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunun işlendiği iddia edildi.
Tezcan’ın açıklamalarının, Erdoğan’a yönelik yeni bir kampanyanın parçası olduğu ve olayın münferit bir hadise olarak değerlendirilmesinin mümkün olamayacağının iddia edildiği dilekçede, “Bilindiği gibi 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden önceki zaman diliminde FETÖ öncülüğünde Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olarak diktatör algısı oluşturmak maksadıyla içeride ve dışarıda bir kampanya başlatılmıştır. Şüphelinin mensubu olduğu parti de genel başkan düzeyinde bu kampanyayı sahiplenmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında diktatör algısı oluşturmak için yoğun bir çaba sarf etmiştir.” şeklindeki iddialara yer verildi.
CHP Parti Sözcüsü ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ‘faşist diktatör’ sözlerine AKP Aydın Milletvekili Mehmet Erdem de çok sert tepki gösterdi.
ERDEM: “REZİL VE ZELİL BİR ÇUKURLUKTUR”
Aydın Milletvekili Mehmet Erdem sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a edepsizce hakaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’ı kınıyoruz! Sisi’ye, Esed’e diktatör diyemeyen edepsizler, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na hakaret etmeyi demokratik bir hak olarak görüyorlar.
Bülent Tezcan Mısır’da bir partinin sözcüsü olsaydı acaba Sisi’ye diktatör diyebilir miydi? Türkiye’de demokratik ortamı istismar ederek Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek rezil ve zelil bir çukurluktur.
Türkiye Cumhuriyeti’ne saygısı olan herkes Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na saygı göstermelidir. Edep Yahu! Diyoruz; ama kime?
Edepsiz ‘Edep Yahu!’ demekten anlamaz ki!’’ mesajlarını paylaştı.

TEZCAN, SÖZLERİNİ SAVUNDU
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan ise Erdoğan hakkında söylediği sözleri savundu.
Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tezcan, Erdoğan’a yönelik sözleri hakkında başlatılan soruşturmaya dair özetle şunları söyledi:
“Biz gerçeği söyledik. Ne diyecektik? Devleti yöneten siyasetçinin tutumları faşist tutumlarsa, bunun siyasi literatürdeki adı bu. Diktatöre ‘diktatör’, faşiste ‘faşist’ derler. Başka ne söyleyecektik? Soruşturma açmaları da bir şeyi gösteriyor ki söylediklerimizde haklıyız. Yani bu sözleri söylemenin bir bedeli olduğunu göstermeye çalışıyorlar. Demokrasiye kavuşmak için ödenecek bedel neyse ödeyeceğiz, mücadeleye devam edeceğiz. Geri adım atmak yok.” diye konuştu.
Tezcan, Erdoğan’ın hem bir siyasi partinin genel başkanı, hem de cumhurbaşkanı olduğuna dikkat çekerek; “Cumhurbaşkanına hakaretten suç duyurusunda bulunmuşlar. İki tane gömlek var üzerinde, biri parti genel başkanlığı, birisi cumhurbaşkanlığı. Cumhurbaşkanlığı makamının korumasından yararlanmak istiyorsa, parti başkanlığı elbisesini çıkarsın. ‘Parti başkanlığı elbisesini çıkarmıyorum’ diyorsa, cumhurbaşkanlığı makamının korumasından medet ummasın.” dedi.
BOZDAĞ’IN SÖZÜNÜ HATIRLATTI 
Tezcan, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın sözlerini de hatırlatarak; özetle şöyle konuştu:
“Dün Bekir Bozdağ çıktı ‘Faşist diktatör olsaydı, bunları söyleyemezdin.’ dedi. Bugün Ankara Savcılığı Bekir Bozdağ’ı tekzip etmiştir. Çünkü soruşturma başlattı. Demek ki bu sözleri söylemenin Türkiye’de bir bedeli var. O bedeli gazeteciler, öğretim üyeleri, herkes ödüyor. Önce biz ödeyeceğiz bedeli. Türkiye’yi demokratik bir ülke yapıncaya kadar mücadele edeceğiz.”
(GÜÇLÜ ÇEZİK)

Share

BENZER HABERLER