logo

06 Kasım 2017
Genel

“ADRESE DAYALI SİSTEM, AÇIK BİR KAST SİSTEMİDİR”

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Rıdvan Naci Devli TEOG’un yerine getirilen yeni sistemi eleştirdi.

Yeni sistemin tartışmalı olduğunu söyleyen Devli; “Hiçbir öğrencimizi istemediği okul türüne yerleştirmeyeceğiz.” sözünün büyük bir iddia olduğunu kaydetti.
“MİLLETİ SINIFLARA GÖRE TANZİM ETMEKTİR”
Devli, ayrıca adrese dayalı sistemin açık bir kast sistemi olduğunun altını çizerek; ” Bu, milleti sınıflara göre tanzim etmektir. Amaç bu olmasa da sonuç budur.” diye konuştu.
“TARTIŞILACAK BİR SİSTEM”
Anadolu liselerinin sınıf mevcudunun kaç kişi olacağını da soran Devli, yeni sistemin şu anda ilk ve ortaokul kayıtlarında yoğun şekilde yaşadığımız sahte adres beyanı sıkıntısını lise kayıtlarına da taşıyacağını ifade etti.
Yeni sistemde özel ders, kurs ve benzeri ihtiyaçların son gaz devam edeceğine de dikkat çeken Devli açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“Şu sözler Sayın İsmet Yılmaz’a ait; ‘Bu ekranda 5 tercihte bulunulacak. Hiçbir öğrencimizi istemediği okul türüne yerleştirmeyeceğiz.’ diyor. Büyük iddia. Sayın Bakan TEOG alternatifi sistemi açıkladı, kısaca ‘sınavsız geçiş sistemi, ya da en iyi okul evine en yakın okuldur.’ tartışılacak bir sistem. Bu sisteme göre her öğrenciye elektronik ortamda 5 okul açılacak, öğrenci tercihini yapacak ve bunlardan birisine yerleştirilecek. Açılacak bu 5 okul hangi tür okullar olacak? Bakanın dediği gibi öğrenci istemediği okula nasıl gitmeyecek, 5’ten başka tercih hakkı yok ki.”
“SAHTE ADRES BEYANI SIKINTISI YAŞANACAK”
Bazı soruların ise henüz açıklanmadığını da vurgulayan Devli; “Anadolu liselerinin sınıf mevcudu kaç olacak? Yeni sistem kalabalık sınıflara dönüş kaygısı oluşturmuyor mu? İsteyen her öğrenci tabi ki 5 tercihinden birine zorunlu kayıt yaptırmayacak mı? Bu durumda, istemediği okula yerleşmeyecek sözü sıkıntılı. Bu yeni sistem şu anda ilk ve ortaokul kayıtlarında yoğun şekilde yaşadığımız sahte adres beyanı sıkıntısını lise kayıtlarına da taşıyacak. Nitelikli okullar olarak tanımlanan, sınavlı okullar olduğu sürece sınavı kaldırmak iddiasının tam bir hayal olduğu da artık anlaşılmıştır.” şeklinde konuştu.
“KÂRLI ÇIKACAK OLAN ÖZEL OKULLAR OLACAKTIR”
“Özel ders, kurs vb. ihtiyaçlar yeni sistemde de son gaz devam edecektir.” diyen Devli konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Yarışılacak nitelikli okul sayısı azalacağı için yarış hızlanacaktır. Yeni dönemde en kârlı çıkacak olanlar yine özel okullar olacaktır. Çünkü Anadolu liseleri nitelikli okul kavramı dışına çıkarılmıştır. Kayıtlarda yaşayacağımız sıkıntıların boyutlarını şimdiden görmem mümkün. Allah çocuklarımızın yar ve yardımcısı olsun. Görmeyenlere de feraset versin. Bir önemli problem de adrese dayalı sistem açık bir kast sistemidir. Bu milleti sınıflara göre tanzim etmektir. Amaç bu olmasa da sonuç budur.”
(KUDRET CAN)

Share

BENZER HABERLER