logo

13 Temmuz 2013

Ege Tarım Ürünleri Abd’de Görücüye Çıktı

Dünyanın en büyük gıda ithalatçısı ülkesi konumundaki Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracatını arttırmak isteyen Türk gıda sektörü, New York’ta düzenlenen Summer Fancy Food Show fuarına 46 firma ile akın etti.

Summer Fancy Food Show Fuarı’nın ağırlıklı olarak, ABD'nin Doğu yakasındaki alıcılara hitap ettiğini ve 59 yıldır aralıksız olarak düzenlenen bir fuar olduğunu belirten Ege ihracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, ABD’nin en prestijli gıda fuarına milli katılımın Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

30 Haziran – 2 Temmuz 2013 tarihleri arasında ABD'nin New York kentinde düzenlenen Summer Fancy Food Show Fuarı’nda ağırlıklı olarak işlenmiş gıda ürünleri, gurme yiyecekleri ile içecek ve şekerleme ürünleri ağırlıklı 180 binin üzerinde farklı ürün sergilendi. Dünya genelinde 2500’den fazla gıda firmasının stand açarak katıldığı fuarı, T.C. New York Başkonsolosu Levent Bilgen, New York Ticaret Ataşeleri Serhan Kara ve Ahmet Canlı ziyaret etti. Türkiye standının tasarımı ABD’li fuar idaresi tarafından çok beğenildi.

Her yıl yaklaşık 25 bin profesyonel ziyaretçinin ziyaret ettiği ve bünyesinde pek çok eğitim programının düzenlendiği fuar, gıda alıcıları ve tedarikçileri tarafından dünyanın en önemli ticari fuarları arasında değerlendirilmekte olduğunu dile getiren Türkmenoğlu,”Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda düzenlenen, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından organize edilen Summer Fancy Food Show fuarına bu sene on altıncı milli katılımı gerçekleştirdik. Yaklaşık 2 bin 500 ABD'li ve yabancı firmanın iştirakçi olarak katıldığı, toplam sergi alanının yaklaşık yüzde 32’sinin uluslararası katılıma ayrıldığı bu fuarı, yaklaşık 25 bin alıcı ziyaret etti. Yiyecek ve içecek işleme sektörünün ABD imalat sanayinin yaklaşık yüzde 17’sini oluşturduğu göz önüne alındığında ihracatçılarımız için Amerika Birleşik Devletleri, her geçen sene daha da cazip bir pazar haline gelecek gibi görünüyor. Türkiye’nin ABD’ye gıda ürünleri ihracatı 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10’luk artışla 370 milyon dolara ulaştı. Önümüzdeki 3 yıllık süreçte ABD’ye gıda ihracatımızın 500 milyon doları aşmasını hedefliyoruz” dedi.

(İHA)

Share