logo

26 Kasım 2007

Özel okul öğrencileri İzmir Uzay Kampı’nı ziyaret etti

Nazilli Özel Aydınlık İlköğretim Okulu Fen ve teknoloji Kulübü’nün etkinlikleri kapsamında düzenlenen İzmir Uzay Kampı gezisine katılan öğrenciler, ilçeye geri döndü. Okulda eğitim gören 87 öğrencisi ve altı rehber öğretmeni ile birlikte NASA tarafından açılan uzay kampını gezen öğrenciler, kitaplardan öğrendikleri birçok bilginin uygulanmış halini görme fırsatı buldu.
Gezi esnasında bir astronotun yetiştirilmesi için geçen süreci ve uzaydaki yaşamlarını birebir öğrenebilme imkanı bulan öğrenciler, gerçeğiyle birebir aynı olan simulatörler ile Discovery uzay mekiğini yakından inceledi. Yerçekimsiz ortamda uzay yürüyüşünü, uzayda bitki yetiştirilmesini, dünya yörüngesine geri dönen astronotlarının durumları hakkında bilgi alan öğrenciler, Mars gezegeni yüzeyinin yapısını yaşayarak öğrendi. Uzay mekiklerinin çalışma sistemleri, aşırı sürtünme ile binlerce derecelik sıcaklığa ulaşan mekik yüzeyinin nasıl korunduğu konusunda görevlilerden bilgiler alınırken, birbirinden ilginç deneyler ile anlatılırken öğrenciler eğlenceli saatler geçirdi. Uluslararası niteliği olan böyle bir kuruluşta Özel Aydınlık İlköğretim Okulu öğrencilerinin ziyareti hem kamp çalışanlarını hem de ailelerini memnun etti.
Okul idaresi olarak gezi programı düzenledikleri İzmir Uzay Kampı’nın dünyada sadece beş ülkede bulunduğuna işaret eden Okul Müdürü Adil Özçetin, kampın Türkiye’de ise İzmir ilinde 2000 yılında hizmete girdiğini hatırlattı. Uzun zamandır böyle bir organizeyi yapmayı planladıklarını açıklayan Özçetin, kampı ziyaret eden öğrencilerin program süresince önemli izlenimler edindiğini söyledi. Gezinin okulda öğretilen bilgilerin pekiştirilmesi açısından önemli bir fayda sağladığını belirten Özçetin, �NASA’nın öğrencilere uzay çalışmalarını anlatmaya yönelik olarak Türkiye’ye kurmuş olduğu uzay kampını, Türkiye’ye komşu olan ülkelerden ve dünyanın diğer ülkelerinden de birçok kişi gelerek ziyaret ediyor. Biz de okul idaresi olarak öğrencilerimize böyle bir imkandan yararlandırmak istedik. Geziye katılan öğrencilerimiz kampta edindikleri izlenimlerini okuldaki arkadaşlarıyla paylaştı. Bundan sonra da kültürel ve sosyal açıdan düzenlediğimiz benzer etkinliklerimizi sürdürmek istiyoruz� dedi.

(İHA)

Share