logo

20 Kasım 2007

Kuşadası’nda öğrencilere göz ve diş taraması

Kuşadası merkezi ile belde ve köylerindeki toplam 12 bin 362 öğrenci, Sağlık Grup Başkanlığı tarafından göz ve diş taramasından geçiriliyor.
Göz ve diş sağlığıyla ilgili kapsamlı tarama Çakabey İlköğretim Okulu’ndan start aldı. Göz taraması Sağlık Grup Başkanlığı tarafından görevlendirilen 5 hekim tarafından yürütülürken, diş taraması ise Diş Hekimleri Odası Kuşadası Temsilciliği ile ortaklaşa 4 hekim tarafından gerçekleştiriliyor.
Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Kuşadası tarihinde ilk kez böylesine kapsamlı bir tarama çalışması yapıldığını belirterek, “Sağlık Grup Başkanımız Şükrü Güngör’ün koordinatörlüğünde Kuşadası’ndaki ilk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören 12 bin 362 öğrencimizin okul çağı göz ve sağlık taraması yapılıyor. Kuşadası’nda ilk defa böylesine kapsamlı bir sağlık çalışması gerçekleştirilecek” dedi.
Öğrencilere yönelik göz ve diş taraması çalışmasının koordinatörlüğünü yapan Kuşadası Sağlık Grup Başkanı Şükrü Güngör, Kuşadası’nda ilk defa en kapsamlı göz ve diş sağlığı ile ilgili tüm öğrencileri kapsayan tarama yapıldığını söyledi. Öğrenim gören tüm çocukların göz ve diş sağlığı taramasının yapılacağını anlatan Güngör, “Türkiye’de okul öncesi çağlardaki çocuklardaki göz sorunu sıklığı yüzde 1., okula yeni başlayan çocuklarda yüzde 10, lise döneminde ise bu oran yüzde 20. Eğitim ve öğretimde çocukların başarısını etkileyen sağlık sorunlarından bir tanesi olan göz sağlığı sorunlarını önceden tespit ederek çocukların eğitim-öğretim hayatının daha başarılı geçmesini hedefliyoruz. Muhtelif diş çürüklerinin çocuklarda kulak iltihabı, sinüs iltihabı, bademcik iltihabı gibi hastalıklara neden olduğu, bunlarında çocukların eğitim öğretim dönemlerinde sık sık hastalanmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle enfeksiyonların önüne geçmek ve çocukların eğitimde daha başarılı olmaları amacıyla sağlığıyla ilgili önlemler almayı hedefliyoruz. Tarama sonunda istatistiklerini yayınlayacağız. Kuşadası’nın göz ve diş sağlığıyla ilgili öğrenci profili çıkarılacak. Göz hastalığında görme muayenesi, şaşılık muayenesi ve enfeksiyon muayenesi yapılacak. 3 aşamalı bir tarama gerçekleştiriliyor. Diş sağlığında ise diş çürükleri, ortodondik sorunlar taraması yapılıyor” diye konuştu.

(İHA)

Share