logo

22 Ekim 2007

Kuşadası’nda lise öğrencilerine çevre sorunları sunumu

Son dönemde yaptığı başarılı çalışmalarla dikkat çeken Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından pilot okul olarak seçilen Kuşadası Şehit Kaya Aldoğan Lisesi’nde çevre sorunları sunumu yapıldı.
Şehirde büyüyen çocukların ve gençlerin kırsal alanlarla tanışması, doğa sevgisi ve çevre koruma bilincinin gelişmesi, ekip çalışması içerisinde paylaşımcılığın öğrenilmesi, fiziksel aktivitesini geliştirmesi, zor şartlarda ve tehlikeli durumlarda özgüvenini kazanmasını içeren doğa ve çevre eğitimlerini içeren teorik çalışma, EKODOSD’un öncülüğünde Şehit Kaya Aldoğan Lisesi’nde başladı. Okulun Teknoloji Odası’nda gerçekleştirilen ? Küresel ısınma nedeniyle meydana gelen kuraklık sonucu Ege Bölgesi’nde etkilenen sulak alanlar? başlıklı sunumda, gelişmeler lise öğrencilerine fotoğraf ve görüntü eşliğinde anlatıldı.
Sunumun ilk bölümünde öğrencileri bilgilendiren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, dernek olarak doğal hayatın ve çevrenin korunmasına yönelik çalışmalarını denizlerde, göllerde, dağlarda ve coğrafyanın her alanında sürdürdüklerini söyledi. Yapmış oldukları çalışmalar sonucunda ortaya çıkan sorunları olumsuz durumları tespit ederek, ilgili kurumları uyardıklarını ve bu durumları üyeleriyle ve kamuoyuyla paylaştıklarını anlatan EKODOSD Başkanı Sürücü, ?Bilime ve bilimsel çalışmalara önem veren derneğimiz, doğa ve çevre bilincini geliştirmek için eğitim çalışmalarını da sürdürmektedir. Öğrencilerin hayvanları, bitkileri, kuşları tanımaları ve onların niçin var olduklarını, denge bozulması halinde neler olabileceği ve doğa sporları konularında pratik ve uygulamalı olarak eğitim çalışmalarını sürdürmekteyiz. Pilot okul olarak seçtiğimiz Şehit Kaya Aldoğan Lisesi öğrencilerine yeni öğretim yılının ilk dersi olan ‘Küresel ısınma nedeniyle meydana gelen kuraklık sonucu bölgemizde etkilenen sulak alanları’ okul öğrencilerine projeksiyon eşliğinde anlattık. Doğa, çevre ve kültürel kaynaklarla ilgili, çocuk ve gençlik gruplarına yönelik eğitim ve aktif koruma çalışmalarımız sürecek, doğa ve doğa sorunlarına karşı farkındalık ve duyarlılık oluşturmaya, doğanın korunmasına aktif katılım sağlamaya çalışacağız? dedi.
Kuşadası Şehit Kaya Aldoğan Lisesi’nde gerçekleştirilen sunumda aynı zamanda EKODOSD üyesi de olan Edebiyat Öğretmeni Yüksel Aydın, Azap Gölü’nde yaşanan gelişmeleri anlattı. Dernek üyesi Matematik Öğretmeni İlknur Davran ise deniz ekosistemindeki bazı canlı türlerinin yok olması sonucu yaşanabilecek etkileri öğrencilere aktardı. Aynı zamanda Şehit Kaya Aldoğan Lisesi Doğa Sporları ve Çevre Kulübü Sorumlusu olan İlknur Davran, ?Bu tür yapacağımız çalışmalarla çocukların doğa ve çevre bilinçlerinin gelişmesine katkıda bulunacak, onları doğayı sevmelerine ve tanımalarına fırsat oluşturacağız. Okulumuz teknoloji odasında öğretim yılı boyunca, seçeceğimiz değişik konularda teorik olarak eğitim çalışmalarımız devam edecek, aynı zamanda doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği, bitki tanıma, doğa fotoğrafçılığı gibi konuları doğal ortam içerisinde EKODOSD ile birlikte işbirliği yaparak gerçekleştireceğiz? diye konuştu.

(İHA)

Share