logo

20 Ekim 2007

Kız Meslek Lisesi öğrencileri Almanya’ya gidiyor

Avrupa ülkelerinde çocuk bakımı hizmeti olarak uygulanan bebek bakıcılığı sisteminin ilkeleri ve uygulama alanlarının araştırılması projesi dahilinde Söke Kız Teknik, Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi ile Didim Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi öğrencileri Almanya’ya gidiyor.
Avrupa Birliği’ne sunulan benzer 400 proje arasından seçilen Söke Kız Lisesi’nin çocuk gelişimi projesi, AB’den vize almayı başaran nadir projelerden biri oldu. Mesleki eğitim projesi olması projenin önemini arttırırken, projenin uygulanması ile birlikte Türkiye’de denetimsiz yapılan çocuk bakımının uzman ellere bırakılması hedefleniyor. İstihdama yönelik önemi de vurgulanan proje kapsamında düzenlenen Almanya gezisi ile öğrencilerin kendi alanları ile ilgili bilgi ve deneyim kazanmaları ve gözlem yapmaları amaçlanıyor.
Proje Koordinatörü Düriye Jobass, Söke Kız Meslek Lisesi çocuk gelişimi bölümü öğrencileri Zehra Koca, Hülya Doruk, Esra Çapkın, Ümran Akçay, Didim Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Seçkin Üstün ile Didim Kız Meslek Lisesi’nden 4 öğrenci ile ilgili gözlem ve araştırma yapmak üzere Almanya’nın Dorsen Kenti’ne gidecek. Almanya gezisi 21 Ekim-3 Kasım tarihleri arasını kapsarken, heyet 20 ekim cumartesi günü yola çıkacak.
Konuyla ilgili açıklama yapan Söke Kız Teknik, Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi Müdürü Şakir Şahan, projenin AB desteği alması ve okullarının mesleki eğitim projeleri anlamında Söke’de bir ilki gerçekleştirmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Proje Koordinatörü Düriye Jobass ise, projenin geniş kapsamlı bir proje olduğunu belirterek, ?Öncelikle projemizin benzer projeler arasından sıyrılarak AB desteği almasından dolayı çok mutluyuz. Ayrıca projeyle, Türkiye’de akraba, komşu ilişkileri ile yapılan çocuk bakımının ne kadar önemli bir iş olduğunu, çocuk bakımının gelişi güzel değil eğitimini alan kişilerin yapması gerektiğini ve bu işin Türkiye’de denetim altına alınması gerektiğine dikkat çekmek istiyoruz? diye konuştu.

(İHA)

Share