logo

23 Ekim 2017

AYTO’nun Dış Ticaret Haftası’na yoğun ilgi

AYTO Akademi organizasyonunda düzenlenen Dış Ticaret Eğitim Haftası sona erdi. Üyeler eğitime yoğun ilgi gösterdi.
AYTO Akademi toplantı salonunda Dış Ticaret Uzmanı Murat Odacı ve ekibinden Uzman Barış Uyanık ve Sevin Aydınoğlu tarafından verilen eğitimler sonunda katılımcılar sertifikalarını TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken ve AYTO Yönetim Kurulu Üyesi Kanat Ay Karul’un elinden aldılar.
Eğitimin ilk günü Murat Odacı ve Sevin Aydınoğlu tarafından E-Ticaret ile Uluslararası Pazara Giriş ve Ticari Aracılık Uygulamalarının anlatılırken, eğitimin ikinci gününde Uluslararası Pazarda Müşteri Bulmanın yolları Murat Odacı tarafından katılımcılara aktarıldı.
Dış Ticaret Eğitim Haftası kapsamında Aydın Efeler Otel’de Ekonomi Bakanlığı Devlet Destekleri Tanıtım Toplantısı da gerçekleştirildi. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken’in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda Ekonomi Bakanlığından gelen Dış Ticaret Uzmanları tarafından üyelere Devletin dış ticaret destekleri ile ilgili sunumlar yapıldı. Program sonunda gerçekleşen soru-cevap bölümünde üyeler destekler ile ilgili soru ve görüşlerini bakanlık yetkilileriyle paylaşma imkanı da buldular.
3. gün eğitimde İthalat ve İhracatta Ürün Bedellerinin Tahsilatı ve Ürünlerin Teslimatı konuları uzman eğitmen Murat Odacı tarafından katılımcılarla paylaşılırken son günü de yine Murat Odacı ve Barış Uyanık tarafından Dış Ticarette Lojistik Operasyon ve Gümrük Uygulamaları konularında katılımcılara bilgiler verildi.
Dış Ticaret Eğitim Haftası etkinlikleri sonunda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, Aydın’ın tükettiğinden fazlasını üreterek ülke ekonomisine katma değer katan şehirlerden biri olduğunu, bunun ihracatla desteklenmesi halinde Aydın’ın bugünkü durumundan çok daha iyi yerlere geleceğini belirtti.
Ülken, “Dövizi biz basamayız ama üretimle desteklenmiş bir ihracatla ülkeye girdisini pekala sağlayabiliriz. Aydın’ın üretim yapma isteği açısından bir sıkıntısı yok. Aydın’da her şeyimiz var çok şükür. Devletimizin desteği ile üretimin arttırılıp ihracatla ülkede ilk 10 içerisinde olmamamız için hiçbir sebep yok. Benim üyelerimizden ricam ihracattan uzak durmasınlar. Biz Oda olarak her zaman onların yanındayız. Dış Ticaret ile ilgili gerek AYTO Akademi bünyesinde gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde gerekse Oda bünyesinde her zaman sorularını yanıtlamaya hazırız” dedi.
Eğitim haftası boyunca AYTO Akademi bünyesinde kurulan Dış Ticaret Destek Masasında AYTO Üyeleri, Uzman Murat Odacı ile birebir görüşme ve sorularını sorma imkânı da buldular. (İHA)

Share