logo

13 Temmuz 2013

ADÜ’lü Öğrenci, Tübitak’ın Düzenlediği Yarışmada İkincilik Kazandı

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Nazilli Meslek Yüksek Okulu Öğrencisi Petek Kızılcan, TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmada Türkiye ikincisi oldu.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen Üniversite Düzeyi Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması sonuçlandı. Yarışmada dereceye giren öğrenciler, Ankara Congresium ATO Kongre ve Kültür Merkezinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak’ın katıldığı törenle ödüllendirildi.

Ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilere yönelik düzenlenen “Üniversite Düzeyi Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması”na 89 üniversiteden 555 öğrenci 359 iş fikriyle başvurdu. İlk aşamayı geçen 200 iş fikri bin TL’lik ödülü almaya ve Afyon Sandıklı'da verilen İş Planı Hazırlama Seminerine katılmaya hak kazandı. Seminerin ardından TÜBİTAK’a gönderilen 159 iş fikrinden 50’si Ankara’daki finale davet edildi. Genel ve teknoloji kategorileri olmak üzere her iki kategoride dereceye giren ilk üç projeye 10 bin TL, 7 bin 500 TL ve 5 bin TL ödül verildi. Bunun yanı sıra yarışma kapsamında TÜBİTAK tarafından yaklaşık 312 öğrenciye toplamda 200 bin TL ödül dağıtıldı.

Aydın İl Yenilik Platformu’nun gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısı sonrası yarışmaya başvuran ve Ankara’daki finale katılmaya hak kazanan Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli Meslek Yüksek Okulu Öğrencisi Petek Kızılcan, ikinci olarak hem kendi adına hem de Adnan Menderes Üniversitesi adına haklı gururu yaşadı.

TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmada ikinci olarak büyük bir başarıya imza atan ADÜ Nazilli Meslek Yüksek Okulu Öğrencisi Petek Kızılcan’ı tebrik eden ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Kızılcan’e bundan sonraki hayatında başarılarının devamını diledi.

(İHA)

Share