logo

03 Ekim 2007

ADÜ Ziraat Fakültesi’nde öğretim sezonu ile yol çilesi başladı

Bu yıl 15. öğretim yılını başlayan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde (ADÜ) sezonla birlikte bazı sorunlar da başladı. Üniversite’nin ilk fakültelerinden biri olan Koçarlı İlçesi’ne bağlı Çakmar’da bulunan Ziraat Fakültesi’nde yıllardır devam eden yol sorunu bir türlü çözülemedi. Yıllardır dile getirmelerine rağmen aynı sorunu yaşayan öğrenciler ve şoförler yetkililerden yol sorununun bir an önce çözülmesini istediler.
Aydın’ın Koçarlı ilçesini Aydın-Çine karayoluna bağlayan ve 14 kilometrelik yol 1950’li yıllarda köy ve çiftlik yolu olarak trafiğe açılmış. Merhum Başbakanlardan Adnan Menderes’in Çakırbeyli’de ki çiftliğinin önünden de geçen yol aradan geçen 57 yıl sonra mevcut trafiği kaldıramaz hale gelmiş. Koçarlı Belediye Başkanı Cengiz Şen, yolun dar ve virajlı olmasından dolayı hem yöre halkının, hem de Ziraat Fakültesi’nde okuyan öğrencilerin huzursuz olduklarını dikkat çekerek, virajlarla dolu yolun genişletilmesi gerektiğini yineledi. Her yıl bu talebi ilgili yerlere iletmelerine rağmen olumlu bir sonuç alamadıklarını belirten Şen “Koçarlı bir eğitim şehri olma yolunda ilerliyor. Ancak eğitim üzerine yapılan tüm yatırımlar yolun kötü olması nedeniyle amacına ulaşamıyor. Yetkililerden en büyük talebimiz yolun bir an önce yapılmasıdır”dedi.
Koçarlı 112 Nolu Minibüs Taşıma Kooperatifi yönetim kurulu üyelerinden Şenol Şahin, bu hatta 15 minibüsün çalıştığını dikkat çekerek, “Koçarlı ile Çakmar Ziraat Fakültesi 6 kilometre. Normalde 10 dakikalık bir yol. Ancak kimi zaman 30 dakika uzuyor. Yol dar ve en az 30 keskin viraj var. Şayet önünüzde bir kamyon, yada traktör seyrediyorsa, sollamanız mümkün değil. Çünkü önünüzü göremiyorsunuz. Bir viraj bitmeden diğer viraj karşınıza çıkıyor. Yol mıcırlandı. Fakat biz yolun genişletilmesini bekliyorduk. Yol dar ve virajlı olduğu için yolcularımız da korkuyor. Okul Koçarlı’ya yakın olmasına rağmen öğrencilerin yüzde 90’ı yoldaki sorun nedeniyle Aydın’dan gelip gidiyor” dedi.

(İHA)

Share