logo

06 Ağustos 2007

Zeytin ağaçları kurumaya başladı

Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden olan Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde kuraklık zeytinleri de vurdu. Toprak yapısı zayıf olan arazilerde zeytin ağaçları kurumaya başladı.
Kuraklık yüzünden zeytinde büyük verim kaybı meydana gelirken, toprağı zayıf alanlardaki zeytin ağaçlarının kurumaya yüz tuttuğu açıklandı. Kuraklık yüzünden zeytinde var yılının yüzde 20’si dolayında ürün beklendiğini belirten Burhaniye Ziraat Odası Başkanı Ali Duman, “Kuraklık zeytini çok olumsuz etkiledi. Sulama imkanı olan vatandaşlar ağaçları sulamaya başladı. Toprak yapısı zayıf olan alanlardaki zeytinler kuruma aşamasına geldi. Kuraklık yüzünden ağaçlar sürgün yapamadı. Kuraklık önümüzdeki yıl
olacak ürünü de olumsuz etkiledi. Bu yıl devlet Balıkesir’in de içinde bulunduğu 40 ilde hububata kuraklık desteği yapıyor. Aynı desteğin zeytinciye de yapılmasını istiyoruz. Bugünlerde yağmur bekliyoruz” dedi.
ZEYTİNDE İLAÇLAMA YAPILMAYACAK
Zeytin sineği zararlısına karşı ilaçlama yapılamayacağını belirten Duman, “Körfez Zeytin Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Birliği yetkilileri ile görüşüyoruz. İki defadır uçak ihalesi yapıyorlar. Bu ihalelere giren olmadı. Dolayısı ile bu yıl zeytin sineği zararlısına karşı ilaçlama yapılamayacak. Bunun için yöredeki kaliteli zeytinyağı üretimi de tehlikeye girdi” dedi.

(İHA)

Share