logo

06 Mart 2007

YEMEK VE SOLUK BORUSU YANAN KÜÇÜK CANDE’NİN DRAMI YÜREK BURKUYOR

Denizli’de 3 yaşındayken yağçöz içmesi sonucu yemek ve soluk borusu yanan 8 yaşındaki Cande Demirbaş, karnına takılan serumla besleniyor. Demirbaş ailesi, günden güne eriyen çocuklarını ameliyat edecek doktor bulamıyor.
Denizli’nin Üçler beldesinde oturan Candan-Derya Demirbaş çiftinin tek çocukları olan 8 yaşındaki Cande’nin, 5 yıl önce yanlışlıkla yağçöz içmesi sonucu yemek borusu yandı. Yemek borusu yanan Cande Demirbaş’ın İzmir Ege Üniversitesi’nde yapılan ilk ameliyatında, kalın bağırsaktan yemek borusu yapılması için doktorlar harekete geçti, ancak küçük kızın vücudunun tam gelişmemesi sebebiyle ameliyat bir yıl sonraya ertelendi. Tüm gıda ihtiyacını karın bölgesine takılan hortumlarla ve serum yoluyla bu hortumlara gıda verilmesiyle karşılayan Cande için bir yıl sonra aynı hastaneye giden aile, doktorun, “Ekip dağıldığı için bu ameliyatı yapamayız” sözleriyle adeta yıkıldı. Ameliyatı yapacak doktor bulamayan ve kızları günden güne eriyen Candan-Derya Demirbaş çifti, kendilerine yardımcı olacak hastane ve doktor arıyor. İlköğretim Okulu 1. sınıf öğrencisi olan Cande Demirbaş’ın tek isteği ise arkadaşları gibi ağzıyla beslenmek. Okulda aldığı yiyecekleri yiyemediği için arkadaşlarına veren Cande Demirbaş, evdeki oyuncak bebeklerini de serumla besliyor. Odasındaki oyuncak bebeklere serumlar takan, hortumlar bağlayan ve iğneler yapan küçük Cande, tek isteğinin ağzından yemek yemek olduğunu söyledi.
Baba Candan Demirbaş, 2002 yılında kızının yağçöz içmesi sonucu yemek borusunun zarar gördüğünü belirterek, “İzmir Tepecik Hastanesi’nde yapılan incelemelerde yemek ve soluk borusunda delik olduğu ortaya çıktı. Daha sonra Ege Üniversitesi’ne gittik. Burada kalın bağırsaktan bir yemek borusu yapılmak istendi, ancak kızımın vücudu tam gelişmediği için başarılı olunamadı. Bir yıl sonra tekrar yapılması gerekiyordu. Tekrar gittiğimizde doktor, ekibinin olmaması sebebiyle ameliyatı yapamayacağını söyledi. Kızımız günden güne gözümüzün önünde eriyip gidiyor. Bir hastane veya bir doktorun kızımı ameliyat etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
Kızının ağzından yemek yiyemediğini söyleyen baba Demirbaş, “Kızım, arkadaşları gibi ağzından yemek yemek istiyor” dedi. Anne Derya Demirbaş ise, kızının bir an önce sağlığına kavuşmasını istediğini belirterek, “En büyük isteği ağzından yemek yemek. Okula gittiğinde yanında para olduğu zaman aldığı yiyecekleri kendisi yemediği için arkadaşlarına veriyor. Bu ameliyatı yapabilecek bir doktor arıyoruz” diye konuştu.
(İHA)

Share