logo

17 Şubat 2007

UŞAK’TA TESMER KURULDU

Uşak Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Azmi Yılancıoğlu, ön muhasebe elemanı yetiştirmek, meslek mensuplarının bilgilerini tazelemek ve stajyerleri mesleği öğretmen amacıyla Temel Eğitim Strateji Merkezi (TESMER) kurduklarını söyledi.
TÜRMOB bünyesinde faaliyet gösteren SMMMO’ların bulundukları illerde TESMER’in bulunması gerektiğini ve bir çok ilde kurulduğunu ifade eden Yılancıoğlu eğitim çalışmalarına Mart ayı içerisinde başlayacaklarını ifade etti. Uşak Üniversitesi ile işbirliği içerisine girerek TESMER’i kurduklarını ve eğitimleri Uşak Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Bayraklı başkanlığındaki 8 kişilik akademik kadronun vereceğini de ifade eden Yılancıoğlu sanayi kenti olan Uşak’ta tüm firmaların şiddetle eğitimli yabancı dil bilen ara elemanlara ihtiyaç duyduğunu söyledi.
Geçen hafta Antalya’da TÜRMOB tarafından düzenlenen ‘Eğitimcilerin Eğitimi’ konulu 4 günlük seminere Uşak TESMER’de eğitim çalışmalarını yürütecek olan Prof. Dr. Hasan Hüseyin Bayraklı, Prof. Dr. Kemalattin Çonkar, Yrd. Doç İbrahim Dursun, Yrd Doç. Hakkı Odabaş, Yrd Doç İsmail Can, Yrd Doç. Adil Karaman, Yrd Doç Fatih Savaşan ve öğretim Görevlisi Fatma Akancı’nın da katıldığını belirten Yılancıoğlu, ” Antalya’daki seminere hocalarımızı gönderdik. Mart ayı içerisinde eğitim kurslarımız başlayacak. 4’er aylık dönemlerle yapacağımız kurslar meslek onurumuzu ve meslekteki çıtayı yükseltecektir. Odamız bünyesinde yapacağımız eğitim çalışmalarını iki sınıf bir bilgisayar laboratuarı ve bir de konferans salonda yapacağız. Yıl sonuna kadarda yabancı dil laboratuarımızı faaliyete geçireceğiz. Yanacı dil laboratuarımızda İngilizce, İtalyanca ve Rusça dil eğitimleri verilecek. Çünkü yabancı dil bizim meslek için olmazsa olmazlarımız arasında bulunuyor” dedi.
Uşak’ın özlediği vizyonu yakalayabilmesi için teknolojiye ve bilgiye yatırım yapması gerektiğini de ifade eden Azmi Yılancıoğlu,” AB sürecinde standartları yakalayabilmek için bilgiye ve teknolojiye önem vermek zorundayız. İlimizde profesyonel çalışmaya acil ihtiyaç var. Özellikle bizim meslekte standartların çok altındayız. İlimizde şuanda yaklaşık 700 ön muhasebe elemanına ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü her firmanın iş kapasitesi olan en az bir yabancı dil bilen ara elemana ihtiyacı var. Biz TESMER olarak bu ihtiyacı karşılamak için çalışacağız. Uşak Üniversitesi Rektör vekili ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Bayraklı’ya bize verdikleri destek için teşekkür ediyoruz. Biz Uşaklılar üniversiteyi bunun için istiyorduk. Her sektörde bilimsel açıdan bize yol gösterecek, bilgi akışı sağlayacak, bilimsel verilerle önümüzü açacak bir üniversite istiyorduk. SMMMO olarak üniversitemizin bize destek vermesi bizi sevindirdi.Diğer meslek dalları ve işletmelerde kendi branşlarında ihtiyaç duydukları bilimsel çalışmaları ve araştırmaları üniversitemizden istemelidir. Böylece sanayi üniversite işbirliği de gelişmiş olacaktır. Uşak’ın vizyonunu geliştirmesi, ürettiği ürünlerde marka oluşturabilmesi için buna ihtiyaç vardır” diye konuştu.
(İHA)

Share