logo

30 Ekim 2007

Türkiye’nin ihracatı 84 yılda 2 bin kat arttı

Cumhuriyet’in ilk kuruluş yılı olan 1923 yılında Türkiye’nin 51 milyon dolar ihracatı bulunduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, ihracatın 2 bin kattan fazla artarak 26 Ekim itibariyle 102 milyar 77 milyon dolara çıkarıldığını söyledi. Türkmenoğlu, “Son dönemde bizleri derinden üzen terör hadiseleri ve verdiğimiz şehitlerimiz nedeniyle ihracatta rekorlar kırmanın mutluluğunu yaşayamıyoruz” şeklinde konuştu.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in “Konu vatansa gerisi teferruattır” sözünü rehber edinen dış ticaret ailesi olarak terörle mücadele konusunda alınacak kararların arkasında ve destekçisi olacaklarını kaydeden Türkmenoğlu, terörün kökünün kazınması için üreten ve ihraç edenler olarak her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduklarını, Cumhuriyet’e ve değerlerine sonsuza kadar bağlı olduklarını söyledi.
Türkiye’de ihracatçıların bir çatı altında toplanması için Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 04 Mart 1937 tarihinde İhracatçı Birlikleri Kuruluş Kararnamesi’ni imzaladığını kaydeden Türkmenoğlu, “Bu gelişmenin akabinde 1939 yılında Türkiye’de ilk ihracatçı birliği İzmir’de kurulmuştur. Bu da Ege Bölgesi’nin ve İzmir’in ülkemiz ihracat karakterinde güçlü bir pozisyon almasını sağlamıştır” dedi.
Türkmenoğlu, “Ege Bölgesi’nin, geleneksel ihraç ürünleri çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, tütün, zeytin, zeytinyağı, pamuk ve narenciyenin üretim ve ihracat merkezi olması, Türkiye’de ilk ihracatçı birliklerinin İzmir’de kurulmasıyla birleşince İzmir, Cumhuriyetimiz’in ilk kuruluş yıllarından itibaren Türkiye’nin ihracatında en önemli merkez oldu” diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kuruluş yıllarından 1980’lere kadar yaptığı ihracatta Ege Bölgesi’nin dolayısıyla İzmir’in oransal olarak çok büyük bir payı temsil ettiğini hatırlatan Türkmenoğlu, “1923 yılında Türkiye’nin yaptığı 51 milyon dolarlık ihracattan 43.4 milyon dolar gibi oldukça önemli kısmı İzmir’den gerçekleştirildi. 1946 yılında Türkiye’nin ihracatı 215 milyon dolar iken bu ihracatın 123.1 milyon doları İzmir’den yapıldı. 1970 yılında Türkiye’nin ihracatı 537 milyon dolar iken, İzmir’in
ihracatı 200 milyon dolar seviyesindeydi. Bundan da açıkça anlaşıldığı gibi Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana Ege Bölgesi ve İzmir Türkiye’nin ihracatında önemli bir yere sahip. Diğer bir ifadeyle Türkiye ihracatı İzmir’den öğrendi” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin 1980 sonrasında sanayileşme ve ihracata dayalı büyüme modelini benimsemesi ile birlikte Ege İhracatçı Birlikleri’nin Türkiye ihracatındaki payında yüzdesel olarak bir gerileme yaşanmakla birlikte, Ege Bölgesi’nin her zaman ihracat konusunda aktif bir bölge olduğunu kaydeden Türkmenoğlu, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından kayda alınan ihracat rakamının 1980 yılında 523 milyon dolar iken, bu rakamın her yıl sürekli artarak 1990 yılında 1 milyar 495 milyon dolara, 2000 yılında 2 milyar 606
milyon dolara, 2005 yılında ise ilk kez 5 milyar doları aşarak 5 milyar 173 milyon dolara yükseldiğini, 2006 yılı sonunda ise 5 milyar 946 milyon dolara ulaştığını, 2007 yıl sonu hedeflerinin ise 7 milyar dolar olduğunu söyledi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kuruluş yıllarında ihracatta ağırlığın tarım ürünlerinden oluştuğuna değinen EİB Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, şöyle devam etti:
“Cumhuriyetimiz’in kuruluşundan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye’de sanayileşme hamlesinin başlaması ile birlikte, sanayi ürünleri ihracatımız her geçen yıl artış göstermiş ve günümüzde Türkiye ihracatının yüzde 87’sini yapar hale gelmiştir. Son yıllarda Türkiye’nin toplam ihracatında tarım ürünleri ihracatımız yüzde 10 seviyesine gerilemiştir.”
İHRACATIN LOKOMOTİFİ OTOMOTİV, DEMİR ÇELİK VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜ
İhracatımızda sanayi ürünlerinin ağırlığının artması ile birlikte taşıt araçları ve yan sanayi sektörü, demir çelik sektörü ve konfeksiyon sektörünün öne çıktığını vurgulayan Türkmenoğlu, “İhracatımızda taşıt araçları ve yan sanayi ürünleri, demir çelik ürünleri, tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracatımız uzun yıllardan beri lokomotif görevi üstlenmektedir. Türkiye’nin 01 Ocak-25 Ekim 2007 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 83 milyar 611 milyon dolarlık ihracattan, taşıt araçları ve yan sanayi sektörü
16 milyar 576 milyon dolar, demir çelik ve demirdışı metaller sektörü 13 milyar 542 milyon dolar ve konfeksiyon sektörü 12 milyar 897 milyon dolar pay aldı. Üç sektörün toplam ihracattan aldığı pay yüzde 52’ye ulaştı. Cumhuriyetimiz’in ilk kuruluş yılında toplam bir yılda yaptığımız ihracatı 2007 yılında 2.5 günde yapar hale geldik” diye konuştu.
Cumhuriyetimiz’in ilk yıllarından, Türkiye’nin sanayileşme hamlesine kadar ihracatta ağırlığı daha fazla olan tarım ürünleri ihracatımızın 2007 yılında yılbaşından bu yana 8 milyar 636 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden Türkmenoğlu, şöyle konuştu:
“Türkiye’nin toplam ihracatında sadece yüzde 10.30’luk bir paya ulaşabilen tarım ürünleri ihracatı, Ege Bölgesi’nde daha başarılı bir performans ortaya koymaktadır. 2007 yılının aynı döneminde Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki tarım ürünleri ihraç eden ihracatçı birliklerimiz 2 milyar 149 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirdi. Türkiye’nin toplam tarım ürünleri ihracatının yaklaşık yüzde 25’i Ege İhracatçı Birlikleri aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bölgemizden diğer illerde
yerleşik ihracatçı birliklerine kayda aldırılan tarım ürünleri ihracatını da dikkate alırsak, Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatı içerisinde Ege Bölgesi’nin payının yüzde 30’u bulduğunu söyleyebiliriz. Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünleri çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, zeytin ve zeytinyağı, pamuk, tütün, narenciye Cumhuriyet tarihimiz boyunca Türkiye’nin ihracatında çok önemli yer tutmuştur. Tarım ürünleri ihracatımızın bir diğer artısı ise neredeyse yüzde 100’e yakın net döviz girdisi
sağlamasıdır.”
“HEDEFİMİZ CUMHURİYETİMİZ’İN 100. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE 500 MİLYAR DOLAR İHRACAT”
Türkiye’nin dünya ile rekabet eden 44 bine varan ihracatçı firması ile ihracatını her yıl arttırdığına işaret eden EİB Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, bu sayede Türkiye’nin 2007 yılında dünya dış ticaretinde yüzde 1’lik bir paya, sıralamada ise 19. sıraya ulaştığını belirtti. Türkmenoğlu, “Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Kürşad Tüzmen’in himayelerinde Dış Ticaret Müsteşarlığımız tarafından hazırlanan İhracat Stratejik Planı’na göre Türkiye’nin 2023 yılında bir başka ifade ile
Cumhuriyetimiz’in kuruluşunun 100. yıldönümündeki ihracat hedefi 500 milyar dolardır. Bu hedefe ulaşmak için Türk ihracatçısı olarak 24 saat kesintisiz çalışmaya devam ediyoruz. Aşırı değerli YTL, istihdam üzerindeki ağır kamu yükleri, dünyadaki rakiplerimizin 2-3 katı enerji maliyetleri ile bu hedefe ulaşılabilmesinin çok kolay olmadığını da kamuoyunun bilgisine sunmaktan kendimi alamıyorum” şeklinde konuştu.
Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Türk ihracat sektörünün dünyadaki rakipleri ile rekabet etmesine olanak tanıyacak düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi halinde, Bakan Tüzmen’in Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıldönümü için ortaya koyduğu 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılmasının çok daha kolay olacağını sözlerine ekledi.

(İHA)

Share